15 Ноември 2024петък05:28 ч.

Снимки Национална галерия

Арт салон

Четвъртото международно биенале на стъклото представя автори от 48 държави

/ брой: 218

автор:Дума

visibility 1988

Международното биенале на стъклото, утвърдило се като едно от най-мащабните арт събития у нас, в своето четвърто издание представя под наслова "Заедно" автори от 48 държави - в Квадрат 500, галерия "Средец" на Министерството на културата и галерия "УниАрт" на Нов български университет.
Основната изложба е разположена в Квадрат 500. Сред авторите в нея е чешкото дуо Станислав Либенски (1921-2002) и Ярослава Брихтова (1924-2020) - учители и приятели на арт директора на биеналето Константин Вълчев, както и техният сънародник Вацлав Циглер. Акцент в изложбата е осъщественото с подкрепата на посолството на Кралство Нидерландия в София представяне на нидерландски художници, селектирани от куратора Хан де Кльойвер - член на международното жури.
И през настоящата година гостуват автори от италианската (муранска) школа в художественото стъкло. Благодарение на съдействието на Италианския културен институт в София, с пластика, напомняща разточителното рококо, участва един от световноизвестните италиански майстори - Лучо Бубако, както и изкусната бижутерка Катерина Дзуки. Тяхна съвместна творба беше показана на предишното издание на биеналето.
Чешката манифактура за стъкло "Бома/Bomma" показва отличени автори в организирания от нея ежегоден световен конкурс по студена обработка на стъкло "GCWC", провеждан в град Светла над Сазава, Чехия.
Галерия "Средец" бе домакин на пътуваща изложба на унгарски майстори на стъклото, наречена "Glassification.hu" и организирана от Министерството на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария.
Изложба, озаглавена "Началото", подредена в галерия "УниАрт" до 30 ноември, представя работи на студенти и преподаватели от Департамент "Стъкло" във Факултета за изящни изкуства на Анадолския университет и ателието по стъкло в Нов български университет, създавайки основа за бъдещо сътрудничество между двете висши учебни заведения. Лекция на проф. Мустафа Аатекин от Турция, Омюр и Фатих Дуруерк, Мехмет Айдън, д-р Моника Найденова, Вероника Милева (България), както и демонстрации на Пламен Кондов и Никола Грозданов са част от придружаващите събития на изложбата.
Идеята за съвместна изложба се заражда в края на миналата година, по време на участие на д-р Моника Найденова (ръководител на Ателието по стъкло на НБУ) в Международен симпозиум по стъкло 2022, гр. Ескишехир, Турция. Заедно със своя колега проф. Мустафа Аатекин, ръководител на Департамент "Стъкло" във Факултета за изящни изкуства в Анадолския университет, решават да направят общ проект. Двамата преподаватели, които са и куратори на изложбата, избират да озаглавят първия си междууниверситетски проект "Началото".
Почитателите на изкуството от стъкло, които нямат възможност да посетят изложбите на живо, могат да ги проследят във виртуалното пространство, благодарение на предоставената от Лаунджи/Lounjee платформа IBG Connect.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ