Юбилей
105 години Съюз на българските писатели
Писателите, членуващи в него, винаги са били гръбнакът на нашата литература
/ брой: 228
Със стилен концерт в зала № 6 на НДК Съюзът на българските писатели отбеляза своята 105-годишнина. Тържественото събрание бе под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев. Сред другите, които уважиха събитието, бяха: зам.-министърът на културата Румен Димитров, зам.-председателят на комисията по култура към НС Диана Саватева, председателят на БСП Корнелия Нинова, председателят на ГС на БСП - София, Калоян Паргов, кметове, посланици и др. Около 300 писатели от различни градове на страната изпълниха залата.
Председателят на съюза Боян Ангелов припомни как писателската организация е създадена от група млади офицери, сред които Кирил Христов, Димитър Подвързачов и други, оцелели след Балканската и Междусъюзническата война, които били решени да спасят духа на България след подписването на Букурещкия мирен договор и с писмо призовават утвърдени български писатели да подкрепят идеята. Днешната 105-годишнина на Съюза на българските писатели е със значение за българската духовност, а писателите, членуващи в него, винаги са били гръбнакът на българската литература, заяви г-н Ангелов.
За значимия принос към българската литература, култура и духовно развитие президентът Румен Радев удостои Съюза на българските писатели с плакет "Св. св. Кирил и Методий". Съюзяването и обединението на блестящи индивидуалисти и преди 105 години, и сега е продиктувано от необходимостта от здрава и силна културна и духовна среда, която да бъде отворена за знаещия, за твореца и непримирима към войнстващата посредственост и безпросветност, заяви в своето слово държавният глава. Съюзът на българските писатели последователно отстоява духовната мяра като бариера за налаганата посредственост, подчерта той и се обърна към присъстващите творци с думите: "Нека българският език с неговата "хубост и мощ", както е написал Вазов, който вие цените и владеете, да продължава да блести в бъдещето и да бъде най-силният културен и духовен български код".
Водещ на вечерта бе Кристина Белчева. Актьорът Христо Чешмеджиев вдъхновено представи някои от най-емблематичните стихотворения на големи български поети. Допълнителен стил на събитието придадоха виртуозните музикални изпълнения на пиано на Жени Захариева и Христо Петров. А Михаил Белчев изправи на крака публиката с песните "Хайдушка" (по стихове на Никола Вапцаров) и своята авторска "В полумрака на спомена". През цялото време на голям екран вървеше любопитна презентация за историята на СБП, дело на Националния литературен музей.
Поздравителни адреси във връзка с юбилея бяха изпратени от Министерството на културата, комисията по култура към Народното събрание, председателя на БСП Корнелия Нинова, Синдиката на българските учители, кметове на общини и др.
След официалната част имаше коктейл, на който присъстващите разменяха размисли за литературата, обсъждаха творчески планове, подаряваха един на друг книги. Сред тях много приятно впечатление направи Корнелия Нинова, която разговаря с голяма част от творците. Поетите и писателите винаги са вдъхвали кураж на хората, винаги са били в челото на борбата за по-добър и справедлив живот, имали са своята достойна обществена позиция, пише в поздравителния адрес до СБП лидерът на левицата. И се обръща към "съвременните рицари на перото": "Продължавайте да градите камък по камък стените на българската духовност. Без вас и вашето слово, достигащо сърцата и възвисяващо умовете и душите, няма да я има България".