14 Ноември 2024четвъртък21:01 ч.

Няколко думи

Социология отвъд реалността

/ брой: 159

автор:Александър Симов

visibility 7653

Ние не живеем в епохата на "пост-истината". Светът съществува в пост-реалността.
И това си личи, когато човек с психика на камикадзе реши наистина като божествен вятър да прелети над българската либерална преса. Там с наслаждение се отразява някакво проучване на "Алфа Рисърч" по поръчка на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Съвестите на нацията го отбелязват с практически едно и също заглавие - "Руската пропаганда прекали и обръща нагласите срещу себе си".
Анализът на проучването звучи като поток на съзнанието. Руската пропаганда се проваля, казват от "Алфа Рисърч".
Все повече хора подкрепят ЕС и НАТО, традиционно добрият имидж на Русия се срутвал. България ясно, категорично, бодро и уверено е направила своя избор - ЕС и западните демокрации.
Тук обаче социологията е решила за малко да закачи реалността и натиска болезнения бутон - в България дори и в широките обществени групи липсвало чувството за ценностна принадлежност със страните от ЕС и това отваряло поле за хибридна дейност.
Стигаме обаче до ключов външнополитически въпрос: "Какъв край на войната на Русия срещу Украйна ще е добър за България?". 65,8 на сто от хората казват: "Да постигнат примирие, независимо от условията".
66 процента от българите искат мир, незабавен и моментален. И това е дисидентски отговор, защото от екраните на телевизията им внушават ден и нощ, че Украйна трябва и може да победи. Но тези новооткрили се "западняци" казват "мир". Едва 18 на сто смятат, че Украйна трябва да победи. При това съм убеден, че са правени всякакви математически трикове, за да се извади точно този процент. 11,2 пък смятат, че най-добре за България е да победи Русия.
Сега да формулираме въпроса.
Всеки път, когато заговаря за мир се намират поне трима полуинтелигента, които да изсъскат, че това е руска пропаганда. Само руснаците говорели така. Ако 66 процента от българите искат мир, независимо от условията, това означава ли, че това са зомбита на Кремъл с промити мозъци. И как това се връзва с триумфалните заглавия, а?
Още по-голям купон настава, когато социолозите питат: "Изказват се различни мнения за войната и за това кой е отговорен за нея. Кое от следните е по-близко до вашето?". И тук "Алфа рисърч" са дали четири възможни отговора.
Русия е агресор - 27,3.
Действията на Путин не са оправдани, но и украинците не са невинни - 26,1
Путин постъпи правилно, защото западът го предизвика - 24,7.
11,9 - не могат да преценят.
От опит знам, че нюансите в тези отговори са много и затварянето им в четири хипотези е целенасочена манипулация, за да може отговорът как Русия е агресор да излезе на първо място. Въпреки че ако съберем резултата на втория и третия отговор ще видим, че България се отличава изключително много със своето здравомислие на фона на пропагандната патология, която ни залива от екраните.
И най-накрая, ако социологията е така благоприятна и чертае светло бъдеще, защо българските адепти на евроатлантизма са вечно кисели и съществуват в перманентна емоционална криза? Вероятно защото можеш да "омагьосаш" социологията и да я пратиш на екскурзия отвъд реалността. С обществото това е много по-трудно.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ