11 Ноември 2024понеделник17:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Общините са пред колапс

Управляващите искат 15 на сто орязване на субсидиите за местната власт на годишна база, което означава от юли парите на част от общините да са с близо 1/3 по-малко

/ брой: 126

автор:Мая Йовановска

visibility 4376

Проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2010 г. вчера бе внесен в деловодството на парламента. По предварителна информация се предвижда на годишна база субсидиите за общините средно да бъдат орязани с 15 на сто, което означава, че от 1 юли местните власти ще получават средно с около 30 на сто по-малко. Съкращения с най-малък процент - 18 на сто, от 1 юли ще има само за няколко общини. Те са Столична, Годеч, Козлодуй, Батак, Добрич, Варна, Несебър, Бургас, Ямбол, Пловдив. Голямата част от общините ще получават от юли между 18 и 21% и между 21 и 24 на сто по-малко. Има общини, в които съкращенията ще бъдат драстични. Те ще трябва да се справят с до 34 на сто по-малко пари през втората половина на годината и със сигурност ще натрупат задължения. Дали са помислили за това управляващите?
Според изпълнителния директор на Националното сдружение на общините в  РБългария (НСОРБ) Гинка Чавдарова подобно свиване на бюджета ще означава намаляване на читалищата с около 1/3. С около 30% ще бъде намален и броят на здравните кабинети в общинските училища. "Четирима от всеки десет общински служители ще трябва да си търсят нова работа, а техните задължения да бъдат поети от останалите на работа. Ще се опитаме обаче да гарантираме изпълнението на задълженията, макар и орязани, на общините към своите жители", коментира още Чавдарова. По нейни думи по-малкото пари ще станат причина и за угасването на уличното осветление в 150 общини. Според Чавдарова държавата трябва да намери по-гъвкави начини за намаляване на разходите в общините, а не да се стига до драматично рязане на бюджетите.
Преди ден, когато промените в бюджета все още не бяха внесени в НС, стана известно, че държавата вече е лишила една от общините - Благоевград, от близо 400 000 лв. субсидия, която й се полага по закон. За това алармираха от местната управа. Според информацията за юни общината е получила едва 81,1% от полагащата й се по закон субсидия за държавно делегирани дейности. Получени са 1 666 000 лв. вместо утвърдените в закона за държавния бюджет за 2010 г. 2 000 054 лв. Това е безпрецедентен акт, при който, без да са гласувани промени в държавния бюджет и без да има постановление на Министерския съвет, някой си позволява да променя законово регламентирани суми, категорични са от кметската администрация. Имало и други общини, които вече са получили орязани държавни помощи, при това без предупреждение и без законово основание.
Във връзка с промените в бюджета и готвените чрез тях средно с 15 на сто по-малки субсидии на общините преди ден е проведено извънредно заседание на НСОРБ. На него присъства и министърът на финансите Симеон Дянков, съобщи кметът на Мездра Иван Аспарухов. Кметовете на общини са поискали намаляване на дела на готвените съкращения. На този етап е постигнато съгласие вместо с 15 на сто субсидиите да бъдат намалени на годишна база между 11 и 12 процента. Кметовете са категорични, че намалението трябва да бъде и под тези 11-12 на сто, но Дянков е заявил, че не може то да падне до 10 на сто на годишна база. Предстои общините да изготвят свое становище и то да бъде внесено.
Междувременно преди дни стана известно, че в Програмата за децетрализация за периода 2010-2013 г. е записана възможността общините да генерират собствени приходи с преструктуриране на данъчната система и въвеждане на нови местни данъци. Програмата е публикувана на сайта на Съвета по децентрализация. Съветът, който се председателства от регионалния министър Росен Плевнелиев, е приел, че са необходими тези мерки, за да продължи реформата, защото се отчита, че в общините липсват достатъчно приходи. През м.г. собствените приходи на общините са спаднали на 29% при 32% за предходната.


Иван Аспарухов, кмет на Мездра:

60 общини ще изпаднат в много тежко положение

- Г-н Аспарухов, какво означава за общините намаляване с 12% на субсидиите на годишна база?
- Това означава, че огромна част от общините, на които собствените приходи са колкото изравнителната субсидия, която дава държавата, ще бъдат в изключително тежко положение. 60 общини ще изпаднат в тежко състояние, ако не се намери друг механизъм, за да им се помогне в изравнителната субсидия.
Другият сериозен проблем е, че голяма част от общините ще трябва да избират - да се откажат от услуги за населението или да влошат тяхното качество. Визирам целия спектър общински услуги. Това значи, че няма да има никаква възможност за кофинансиране на европейски проекти, тъй като капиталовите разходи са отрязани. И ще имаме затруднения да използваме евросредства като вид антикризисна мярка, поради абсолютната невъзможност на общините да осигурят ресурс за това. Ще се получи дисбаланс на общинско ниво, в който една част от сектора, обслужван от общините - например образованието, ще получава нормално заплати и ще работи, а в другата проблемите ще се задълбочават. Най-лошото е, че това орязване на бюджетите ще се прояви в края на годината като неразплатени разходи. На практика от тази правителствена мярка няма да има смисъл, защото неразплатените разходи също са дефицит.


Росица Янакиева, кмет на Перник:

Как да съкратим изборните длъжности?

- Г-жо Янакиева, как ще се отрази на Перник орязването на държавните субсидии след актуалицзацията на бюджета?
- При рамката, която засега е предвидена от 15%, Перник ще получи 3 млн. лв. по-малко от 1 юли.
- Какво ще блокира?
- Дейностите на детските градини и яслите, културата. Ще се наложи свиване на капиталовите разходи. Няма да направим пътя Перник-Студена. Ще пестим и от уличното осветление. Ще се наложи и съкращение в общинската администрация в същия процент, независимо от свиването на фонд "Работна заплата" с 16% от началото на годината. И това се налага, без да се отчете, че почти във всички общини близо 1/4 от администрацията е изборна и няма как да се съкращава.
- Как гледате на варианта да въведете нови местни данъци, за да "спасите" приходите?
- Промените в Закона за местните данъци и такси ще влязат в сила от следващата година и шест месеца това няма да има ефект. От друга страна, тези 3 млн., които се взимат на перничани, не са просто левове. Трябва да стане ясно, че ще се понижи качеството на живот на хората, което и сега е далеч от европейските стандарти.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ