18 Ноември 2024понеделник09:24 ч.

На фокус

Напрежението в САЩ не е от днес

До какво ще доведе съчетаването на полицейско насилие и обикновен расизъм с бедност, икономическа криза и президентска надпревара

/ брой: 113

автор:Иван Аладжов

visibility 3461

Протестите срещу убийството в Минеаполис на чернокожия американец Джордж Флойд от полицията прераснаха в общонационално въстание в САЩ. Но то не е първото от този род. Още през 60-те години имаше големи бунтове и брожения. Бивш шеф на полицията в Минеаполис признава: "Основният проблем на престъпността и полицейските атаки в Америка е, че приемаме за нормална класовата сегрегация, която отделя привилегированите от бедните, и системния расизъм, срещу който обществото не е готово да се изправи."

Днешните бунтове се случват в нов контекст на пандемията от КОВИД-19, която дoсега струва живота на над 113 000 души в САЩ - най-високият такъв показател в света, което доказва колко неефикасни са здравеопазването и гражданската защита там. Това допълнително увеличи напрежението - пандемията се превърна в епидемия основно за чернокожитe и латиноситe, както и за работническата класа. Рискът от инфекция за латиноамериканците във Вашингтон е седем пъти по-висок, отколкото за белите, а в някои щати 80% от заразените са афроамериканци. В Ню Йорк рискът да умрат от КОВИД-19 е 100% по-висок за афроамериканците, отколкото за белите. В кварталите в града с най-много нови пациенти със заболяването живеят преобладаващо чернокожи и латиноси. Колумнистът на в. "Ню Йорк таймс" Чарлз М. Блоу го каза много ясно: "Тази криза разкрива класовото варварство на американската демокрация и икономическото опустошение, което ce толерира в страната."

Страхът и страданията, причинени от пандемията сред работещите бедни, изостриха напрежението, което съществува отдавна. Кварталът, където Флойд бе убит от полицията, е един от най-засегнатите в града. Там полицейският произвол и расизмът са проблем на общественото здраве. С това убийство, извършено от силите на "реда", заложената там бомба" само бе активирана.

A го има и проблемът Доналд Тръмп, който налива масло в огъня. В края на май той написа в туитър, цитирайки расисткия началник на полицията в Маями Уолтър Хедли от 1967 г.: "Когато плячкосването започне, ще има стрелба". С което даде ясен знак, че поставя материалните блага на богатите над човешкия живот. Освен това той заплаши протестиращите от бункера си в Белия дом, че aко преминат загражденията, ще бъдат посрещнати от кръвожадни кучета и най-опасните смъртоносни оръжия, които съществуват. Тръмп опростенчески се опитва да прехвърли отговорността за протестите върху други - в случая обвинява създадените през 2007 г. ултралеви антифашисти от движението Антифа. В типичния за него стил той написа: "Съединените американски щати ще обявят Антифа за терористична организация." Нелепа заплаха, тъй като движението е мрежа от антифашистки организации и движения.

Би било твърде лесно да се обяснят тези изблици на омраза, като се каже, че Тръмп е ирационален расист. Че е ирационален и е расист, е очебиещо, но в същото време е и хитър. Плановете му да победи в президентските избори през ноември, базирани на стабилна икономика, бяха тотално провалени от пандемията - само за два месеца безработицата скочи на близо 40 милиона души, достигайки 14% - най-високия показател от 100 години насам, а БВП на страната се срина само за първото тримесечие с около 11%. Прогнозите на Федералния резерв са още по-песимистични: те очакват срив на БВП с до 30% и ниво на безработицата, достигащо 25% през следващите месеци. Тръмп сега бърза да прекрати блокирането на обществото и на икономиката, дори с цената на още повече смъртни случаи. Но въпреки че нивото на цените на някои акции се възстанови, цялостната картина на икономиката в САЩ изглежда доста мрачна. Президентът на Федералния резерв Джером Пауъл предупреди, че дори ако икономиката успее да се възстанови, което въобще не е сигурно в тази извънредна ситуация, както и вследствие на започнатата търговска война срещу Китай, САЩ може да продължат да имат "нисък растеж на производителността и стагнация на доходите".

Все повече хора се чувстват отблъснати от политиката на Тръмп и прогнозите сочат реален шанс за конкурента му за президентското място Байдън да спечели изборите наесен. В момента той води с 10% пред Тръмп в изборната надпревара. В светлината на това Тръмп сега залага на старата републиканска "Южна стратегия", която Ричард Никсън успешно използва за първи път през 1968 г. Той тогава отговори на възхода на движението на Черните пантери и на избухналите въстания след убийството на Мартин Лутър Кинг, като разбуни латентния расизъм на белите, за да спечели президентските избори. Със своята реторика Тръмп дава на расистки бели ченгета и на паравоенните от Националната гвардия зелена светлина за безнаказани издевателства и убийства срещу демонстриращи цветнокожи, които да предизвикат техния ответен отговор. Явно се надява, че екстремната расистка поляризация на обществото ще му помогне да остане в Белия дом. Но дали тази рискова антихуманна стратегия "ва банк" ще бъде увенчана с успех за сегашния домакин на Белия дом, или страната ще се подхлъзне в кървава расова гражданска война с непредсказуеми последствия, ще покажат следващите месеци. Трябва да се има предвид и факта, че делът на бялото население в САЩ е паднал до малко над 50% и не е сигурно, че сляпото копиране на политики отпреди повече от половин век ще доведе до желания резултат.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ