
Кристиан Вигенин: Разширяването на ЕС може да предотврати дестабилизация на Балканите
Народите на Балканите сами носят отговорност за своята съдба
„Разширяването на Европейския съюз може да предотврати дестабилизация на Балканите. За първи път след Студената война, балканските страни имат една обща външнополитическа цел – присъединяването към ЕС.“ Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Кристиан Вигенин и бивш външен министър пред конференцията „Геополитическите трансформации: Последици за Балканите“, която се проведе в Университета за национално и световно стопанство.
Евродепутатът коментира, че икономическата криза, липсата на достатъчна кохезия и единодействие по различни теми, кризата на доверие в ЕС от последните години, са охладили ентусиазма на европейските политици и са засилили гласовете на евроскептиците. „Към днешна дата обаче няма алтернатива на евроинтеграционния процес като гарант за стабилността на Югоизточна Европа“, отбеляза той. В същото време балканските страни трябва да решат редица проблеми като борбата с организираната престъпност и корупцията, за да се подготвят за присъединяването към Европейския съюз.
„Западните Балкани крият в себе си множество „подводни скали” пред и без това трудно вървящия стабилизационен процес там. Битката за регионално лидерство, сръбският и албанският национализъм, намесата на външни фактори крият опасен потенциал“, очерта друга част от рисковете Кристиан Вигенин. Той припомни, че години наред народите от Балканския полуостров са заложници в играта за надмощие на големите световни сили, но в края на краищата те сами носят отговорност за своята съдба.
Вигенин изнесе данни за преките чуждестранни инвестиции и търговския стокообмен на различните страни на Балканите с глобалните играчи, конкуриращи се за влияние в региона, които според него са важен индикатор за това кой от тях доколко успява да създаде своя икономическа основа.
„Най-добрият отговор на външните влияния е регионалното сътрудничество и интеграция, осъзнаването на общите интереси на балканските народи и съвместната им работа в посока икономическо и социално развитие, мир, стабилност и сигурност“, завърши българският евродепутат като подчерта, че според данни на Евробарометър близо 80% от хората в Западните Балкани подкрепят регионалното сътрудничество като средство за подобряване на политиката, икономиката и сигурността на страните им, също толкова смятат, че това, което сближава гражданите от Западните Балкани, е по-важно от това, което ги разделя.
Конференцията беше открита от ректора на УНСС проф. Димитър Димитров, а участие взеха деканът на факултет „Международна икономика и политика“ доц. Светла Бонева, директорът на Центъра за балкански изследвания проф. Динко Динков, председателят на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание Димитър Гърдев, доц. Пламен Ралчев, дипломатите Бойко Коцев и Любомир Кючуков, експерти и учени.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: