ПРЕЗИДЕНТЪТ СИ ВЕЧЕ НЕ СЛУША ДЖО БАЙДЪН САЩ ГУБЯТ ЛИДЕРСТВОТО СИ В ДИПЛОМАЦИЯТА
/ брой: 60
- Китай и Русия не приемат света, управляван от Вашингтон
- Близките отношения между двете велики сили не са насочени срещу трети страни
- В ролята на посредник Пекин превзема американски територии
Ръкостискането на Путин и Си Дзинпин е сериозен повод за безпокойство в САЩ. Да не забравяме и неотдавнашния успех на Пекин - постигнатото с посредничеството на Китай споразумение за нормализация на отношенията между Саудитска Арабия и Иран. Самият Хенри Кисинджър коментира, че това е значителна промяна в стратегическата ситуация в Близкия изток.
Това споразумение, на фона на посещението на президента Си в Москва, свидетелства, че САЩ са застрашени да изгубят ролята си на лидер в световната дипломация.
"Китай иска да покаже, че САЩ повече не са единственият играч", смята Томас Греъм, бивш старши съветник по въпросите на Русия в Съвета по национална сигурност на САЩ. Според експерта, който е и основател на проекта за изучаване на Русия в Йейлския университет, за Москва и Пекин е важен самият символ на тази среща.
"Може да се каже, че Китай сякаш стъпи на традиционна за Америка територия в ролята на посредник - смята Шади Хамид, старши научен сътрудник в Центъра за близкоизточна политика на Бруклинския институт. - Това е сигнал, че Китай няма намерение да се държи прилично и да слуша САЩ."
"Русия и Китай остават близки партньори - обединени от общата враждебност към Америка и нейните съюзници", подчертава в. "Файненшъл таймс".
С това мнение се съгласява и френският "Монд": "Вън от съмнение е, че Китай, както и Русия, не приемат света, построен върху демократични ценности и управляван от Съединените щати. Но Китай никога не е бил готов да рискува заради Москва."
А китайската преса уверено твърди: "Китай и Русия представят нов тип отношения между две велики сили - отношения, които не са идеологически оцветени, не са насочени срещу трети страни, а към осигуряване на благосъстоянието на хората..."