19 Ноември 2024вторник01:37 ч.

Суперсила ли е днешна Русия?

/ брой: 170

автор:Чавдар Киселинчев

visibility 5480

Какъв е международният статут и позиция на Русия на световната сцена? Явява ли се Русия отново суперсила наред със САЩ и Китай? Или е второразрядна държава с ограничен потенциал, за да играе глобална роля? И така, на Запад относно Русия се сблъскват две тези - тезата за третата суперсила и тезата за Русия в перманентен упадък. Но прави впечатление, че докато мнозина отвъд Атлантика са "отписали" Русия, Белият дом полага значителни усилия за подобряване на отношенията с Москва, очевидно отчитайки нейната международна важност.
Трудно е еднозначно да се каже дали Русия днес отново е суперсила, или този неин статут безвъзвратно е отминал в историята. По мое мнение Русия е регионална суперсила, ядрена свръхдържава и първостепенна фигура в международните отношения. Да напомним, че Руската федерация е постоянен член на СС на ООН с право на вето, член е на близкоизточния квартет и на групата, провеждаща шестстранните преговори за атомната бомба на Северна Корея. Нейната важност личи и от това, че президентът Барак Обама направи рязък положителен завой към Кремъл. Нещо повече, мнозинството бивши соцстрани от Източна Европа формираха политиката си на антируска основа, но това сега се променя след успешното рестартиране на руско-американските отношения. Дори в една Полша днес антируската нагласа започва да се заменя от концепцията за отношения на разбирателство.
Но все пак, кои са

силните козове на Москва

Мисля, че те са най-напред в сферата на международната икономика. Русия е най-големият производител на петрол в света, измествайки неотдавна Саудитска Арабия и като най-големия износител на петрол в света. Руската федерация запазва лидерството си като най-големия износител на природен газ, задоволявайки например 40% от нуждите на една Германия. Едва ли е нужно да се поставя под съмнение, че петролът и природният газ са мощно икономическо и политическо оръжие в международните отношения. Освен това, според прогнозите, руската икономика ще нарасне през 2010 година с над 5%, и то във време на неотшумяла глобална икономическа криза. Финансите на Москва са в ред, държавният бюджет е балансиран, а държавният дълг е неголям.
На базата на икономическия си подем Русия модернизира стратегическите си и конвенционални въоръжени сили. На вода е спусната най-безшумната подводница от четвърто поколение, а във въздуха лети руски изтребител-бомбардировач от пето поколение. САЩ запазват известно технологично превъзходство, но то постоянно се свива. Руската армия днес е далеч от мощта на съветската си предшественица, но Москва полага усилия да създаде ефективни въоръжени сили, без претенцията да имат подобен на американските глобален обхват.
Президентът Дмитрий Медведев лансира тезата за "руска сфера на привилегировани интереси", визирайки постсъветското пространство. На свой ред САЩ отричат правото на зони на влияние, макар че американската сфера на влияние на практика е почти целият свят, с изключение на Китай, Русия, ислямистки Иран и няколко латиноамерикански държави. Западни наблюдатели обаче обръщат внимание на факта, че Москва изглежда не е в състояние да контролира сферата на влияние, за която претендира, като най-пресният пример е отказът на Кремъл да изпрати мироопазващи сили за овладяване на кризата в Киргизстан.
Смятам, че руско-грузинският конфликт от лятото на 2008 година, провокиран впрочем от Тбилиси, е накарал Москва да направи изводи относно

намесата си в постсъветското пространство

В случая с драматичните събития в Киргизстан въздържанието на Русия се обяснява както с опасенията да не затъне в тресавище, още и с това, че бившите съветски републики Казахстан, Узбекистан и Туркменистан не желаят в техния регион присъствието на руски въоръжени сили, стремейки се да бъдат неутрални. В хода на тези разсъждения, да се  обърнем към Украйна, която с идването на власт на президента Янукович се смяташе отново за проруски ориентирана. Но ето сега Украйна е домакин на съвместни с НАТО военноморски учения "Морски бриз 2010", което говори, че режимът в Киев се стреми да бъде двупосочно отворен - и на Изток, и на Запад. Изглежда при съвременните обстоятелства на по-ограничена руска мощ и усилия за сближаване със Запада, формулата на Кремъл за сфера на привилегированите интереси не означава точно зона на влияние, защитена от руски чадър, а по-скоро опит на Москва да си осигури благоприятно обкръжение и да възстанови иконономическите връзки с постсъветското пространство.
Наистина, преобладаващото отношение на американския истаблишмънт към Русия е близко до пренебрежително, като към второразрядна сила. Фактически президентът Обама върви срещу течението в своята страна, като полага усилия за положително рестартиране на руско-американските отношения на относително равноправна основа. И заради подкрепата на Москва по иранския ядрен проблем, и заради

руските транзитни коридори

за снабдяването на американците в Афганистан, и заради открилата се възможност руско-американският договор СТАРТ да стане катализатор на процеса на неразпространение на ядреното оръжие. В заключение бих казал, че без да е равна на бившата свръхсила СССР, Руската федерация остава една от международните сили без чието активно съучастие не могат да се решават големите световни проблеми  - от европейската стабилност през Близкия изток до Далечния изток.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ