18 Септември 2024сряда14:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Поколение на индивидуалисти

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 1466

Преходът е оставил сериозни следи върху поколението, родено след 1989 година. Наскоро група психолози, социолози и учители се опитаха да скицират портрета на тези деца, днешните млади, бъдещите активни граждани на България. Повечето от заключенията на специалистите са, че расте едно поколение на индивидуалисти, които трудно се асоциират с някаква общност на идеали, ценности, каузи. Повечето от учениците се страхуват да си поставят задачи, защото не са уверени в собствените си умения и не знаят как да постигнат целите си. Този поведенчески страх се изразява често в агресия или пълна изолация от активен социален живот. Със сигурност тежки белези в израстването на сегашните тийнейджъри е оставила хаотичната ни образователна система. Която някак изостави социалната си функция, забрави, че трябва да подготвя децата за обществен живот, в който имат нужда да защитават позиции и да решават не само лични проблеми.
Родените след 1989 година се различават драстично дори от тези, родени само няколко години по-рано, твърди социологът Румяна Бъчварова, участвала в задълбочено изследване върху младите хора. Днешните ученици, твърди тя, много държат на собствената си индивидуалност и не искат в никакъв случай да са част от една група. В момента под 1% от децата участват в някакви групи. Данните от изследването показват, че когато ги попитат към каква група принадлежат, децата посочват над 70 различни варианта. Всички те обаче са според това как например те се обличат, каква музика слушат или какво спортуват. Иначе казано, те се обединяват около лайфстал предпочитания, а не около някакви идеи или ценности.
Друго изследване показва, че близо 70% от гимназистите не се чувстват на мястото си в училище. Според психолозите образователната ни система в момента не дава никакви социални умения. Няма нито един предмет, който да насочва децата към това какво да правят с живота си.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 376

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 364

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 363

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 377

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ