18 Октомври 2024петък16:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Властничеството на женския характер

Александрина Пендачанска - лице в лице с Хенделовата Агрипина, на сцената и на екрана

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 2596

Боряна Статкова

Една след друга, в бърз ход, се редят за 56 минути, разделени на отделни "глави", говорящи снимки... от репетиции, на римски статуи в Лувъра, от преминалия с голям успех изключително стилен, елегантен, "остър" спектакъл от гости в Берлинската Щатсопера, разказват за своя замисъл, прекрасните изпълнения на българското сопрано Александрина Пендачанска. Диригентът, носител на "Грами", Рене Якобс, "не е изневерил на своята любов към автентичността" и дирижира оркестъра на Академията за старинна музика в Берлин, който свири на старинни инструменти. Режисьорът Венсан Босар, модният ас Кристиян Лакроа - дизайнер на постановката, Йордан Томов - звук, Найо Тицин - продуцент, режисьор, оператор, монтажист, сценарист на документалния филм "Лице в лице с Агрипина". Първата прожекция в залата на Дома на киното събра многобройна публика. "Едно вълнуващо преживяване, в края на което се разбира, че когато става дума за власт, хората не са се променили през последните 2000 г.", споделя Найо Тицин. Мисли, породени от властния характер на Агрипина, или "макиавелистичния принцип на управление все още намира своето приложение" - смятат и участниците във филма.
Много са достойнствата на тази документална творба: динамика в различния "разказ" на кадрите, които е заснел Найо Тицин, много красота, изисканост. Талантливите създатели на спектакъла казват малко известни неща, а и операта "Агрипина" от Хендел е рядко изпълнявана. Може би защото е с времетраене над 4 часа и с много трудни партии за изпълнение, както обяснява Найо Тицин - с над 80 речитатива и с много арии, в които блестят вокалните качества и майсторството на Александрина Пендачанска. И добавя: тя не харесва своята героиня, но трябва да преодолее отношението си, да разбере нейния характер, да бъде убедителна в разкриването му. Оркестърът е от старинни инструменти и свири с разлика от почти 1/2 тон от съвременния музикален строй, но е приятно за певците, защо не го надвикват и могат повече да изработят звука в тиха динамика, разказва Тицин. Изпълнението възхищава с брилянтно звучащия глас на Александрина Пендачанска в ролята на Агрипина, с изчистената, прецизна, с елегантност поднесена партия, като запазва характерния за Хендел вокален стил.
Хендел написва "Агрипина" в ранен период на своето творчество - 1709-1710 г., когато е учил в Рим. Първото изпълнение на операта е във Венеция. Хендел не само бързо е усвоил италианския бароков стил, но и изявява личната си артистична своеобразност. За 300 години досега операта има много малко сценични реализации. В тази творба Хендел демонстрира своя хуманизъм, интереса си към характера на отделните герои, към техните чувства и емоции, които разкрива в музикалните партии. Историята на Агрипина е вълнуваща и актуална и днес с амбициите, постигнати по нечестен начин, със силата и властничеството на женския характер.
Въпросите, които интерпретират Найо Тицин и създателите на постановката, са: "Докъде може да стигне една майка, обсебена от мисълта за власт?", "Има ли непозволени средства в политиката?", "Целта оправдава ли средствата?"... В края на операта Агрипина казва на Клавдий, след като Нерон е император - "Сега вече мога да умра спокойно".
Изкуството е много важен "комуникационен" канал. Още преди векове властимащите са го използвали за влияние, авторитет и въздействие върху хората, казва Найо Тицин. - Изкуство са и всички мраморни бюстове на императори, стенописите на Микеланджело в Сикстинската капела, на когото е било платено от Ватикана, за да ги нарисува, и т.н. Има и независимо изкуство, което се интересува от други важни теми - човешките взаимоотношения, отбелязва авторът на филма.
Следващата прожекция на "Лице в лице с Агрипина" е днес от 19 ч. в Дома на киното.


Агрипина и Нерон


Дизайнерът Кристиян Лакроа и костюмите, създадени от него
Снимки архив на продукцията

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ