15 Август 2024четвъртък17:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Договорът СТАРТ - в опасност

Ратификацията може да не подобри руско-американските отношения, но провалът със сигурност ще ги влоши

/ брой: 263

автор:Чавдар Киселинчев

visibility 3752

По информация на Ройтерс на 15 ноември в Сената на САЩ трябва да бъде внесен за обсъждане и одобрение руско-американският договор за съкращаване с една трета на стратегическите арсенали на двете страни. И което е не по-малко важно - договорът предвижда щателни проверки на място и постоянен мониторинг. Очаква се ратификацията на договора СТАРТ да се състои до края на последната сесия на отиващия си Сенат, което означава до края на тази година.
Американският президент Барак Обама е в затруднено положение. На междинните избори в САЩ републиканците спечелиха убедителна победа, контролират Камарата на представителите и укрепиха позициите си в Сената. Процедурите със Сената са такива, че само ако имаш мнозинство от 60 гласа в 100-мандатната горна камара на американския парламент, действително контролираш Сената. Но демократите дори преди междинните избори, на които претърпяха чувствителни загуби, имаха само 59 свои сенатори. Така или иначе, за да бъде ратифициран СТАРТ, е необходимо мнозинство от 2/3, което означава, че на демократите на Обама са им нужни минимум 8 гласа от лагера на републиканците. И това е в стария състав на Сената. В новия - договорът няма никакви шансове.
Според меродавния вестник "Ню Йорк Таймс" ключът за ратификацията сега държи републиканският сенатор от Аризона Джон Кил и групата републиканци около него. Ако бъде спечелен аризонският сенатор, десетина републиканци ще дадат необходимото мнозинство. Но Джон Кил поставя като условие Белият дом да отпусне значителни суми за модернизацията на американския стратегически потенциал. Администрацията на Обама обеща 80 милиарда долара за поддръжка на годността и още 100 милиарда за модернизация на американските стратегически сили. Но във време на тежък бюджетен дефицит и огромен държавен дълг да се иска повече, е направо нелепо. Някои подозират, че претенциите на отделни републикански сенатори са просто отвличащи маневри.
Резултатите от междинните избори в САЩ нямат нищо общо с външната политика на Белия дом, още по-малко с договора СТАРТ. Но в новото си положение на победител в изборите Републиканската партия може да не иска да сътрудничи с президента Обама. Сега лозунгът на републиканците е - Барак Обама само с един мандат в Белия дом. При това дясното крило на републиканците е русофобско и изпълнено с недоверие към всички договорености с Москва. Ратификацията на СТАРТ може да не подобри руско-американските отношения, но неговият провал със сигурност ще ги влоши.
Под договора СТАРТ стои подписът на руския президент Дмитрий Медведев и провалянето на договора би било удар срещу него. Руската Дума няма да ратифицира договора, докато Сенатът на САЩ не направи това. Президентът Медведев е заложил върху презареждането на отношенията с Америка и в случай на провал, е много вероятно премиерът Путин да не му отвори път за втори мандат. А всички руски наблюдатели и западни кремлинолози са единодушни, че ако Путин се изправи срещу Медведев на президентските избори през 2012 г., победата на сегашния премиер е сигурна. Но това би сложило голяма въпросителна върху бъдещите отношения между Москва и Вашингтон.
Международните последствия от евентуалния провал на СТАРТ предизвикват сериозна загриженост. Първо, може да бъде възобновена руско-иранската сделка за доставка на Техеран на зенитни ракетни комплекси С-300. В такъв случай Израел може да побърза да нанесе изпреварващ удар върху ядрените обекти на Иран, преди доставката на С-300. А това би взривило региона на Близкия изток. Второ, Русия може да преразгледа отдаването на транзитни коридори за снабдяване на американския контингент в Афганистан. И почти сигурно Москва няма да си помръдне пръста, за да помогне на САЩ и НАТО да се измъкнат от афганистанското тресавище.
Както се вижда, на картата на СТАРТ е заложено твърде много. И от гледна точка на руско-американските отношения, и от гледна точка на международните последствия. Някои отвъд Атлантика твърдят, че Русия, след като е вложила толкова много дипломация в СТАРТ, няма да се откаже от него, дори ако трябва да започне от нулата. Това обаче е неоправдан оптимизъм. За дълго време ще настъпи неопределеност и даже замразяване в руско-американските отношения. Нещо повече, ще бъде сложена точка на усилията на Барак Обама да убеди света в неразпространението на ядреното оръжие. И при всяко положение ще бъде пресечена в зародиш стратегията на американския лидер за движение към безядрен свят.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 953

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 836

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 746

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 465

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ