06 Ноември 2024сряда13:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ахмед Доган е аут от борда на "ТЕЦ Варна"

Бившият транспортен министър Данаил Папазов е поискал отстраняването му като член на съвета на директорите

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 1411

Със заявление в Търговския регистър бившият транспортен министър Данаил Папазов е поискал отстраняването на Доган като член на съвета на директорите на "ТЕЦ Варна", съобщи "Капитал". Това се случва след като собствеността на Доган в "ТЕЦ Варна" беше прехвърлена и едноличен притежател на централата стана бившия транспортен министър Данаил Папазов.
Новото заявление в Търговския регистър е подадено за вписване на 26 август, но е с дата 20 август - т.е. буквално дни след смяната на контрола върху "ТЕЦ Варна".
Паралелно Папазов е предприел аналогични действия да отстрани Доган и от управата на още едно дъщерно дружество на "ТЕЦ Варна". Става въпрос за охранителната "Електрик секюрити", създадена през 2020 г. (около времето на протестите и десанта на Христо Иванов в "Росенец"). Там също Доган е освободен с решение на Папазов в ролата му на изпълнителен директор на ТЕЦ-а.
Ако промените за ТЕЦ Варна бъдат вписани, Доган рискува да загуби ключови активи като сараите в Бояна и Росенец, тъй като те са притежание на дъщерни фирми на централата.
През 2017 г. ЧЕЗ продаде ТЕЦ Варна на семейната компания на Папазов "Сигда" за около 48,5 млн. евро, финансирана със заем от ПИБ. Половин година по-късно мажоритарен собственик стана Ахмед Доган, като придоби 70% от "Сигда". Останалите 30% формално бяха собственост на децата на Папазов. Под шапката му на ТЕЦ Варна минаха и дружествата, притежаващи боянския и морския сарай на Доган. Дълговете на централата бяха рефинансирани от Търговска банка Д на бизнесмена Фуат Гювен.
Именно този дълг е бил покрит с част от скандалния заем от общо 150 млн. лв., отпуснат от държавната ББР на фирмата на Румен Гайтански - Вълка "Роудуей кънстракшън". За връзката между заема на Гайтански и Доган съобщи антимонополната комисия, проследила прехвърлянето на парите между няколко фирми.
През декември 2023 г. акциите на дружеството, опериращо ТЕЦ Варна, бяха прехвърлени в нова компания - "Сигда инвестмънт", където вече Доган и Папазов имат по 50%, а старото "Сигда" остава само за Папазов.
"Капитал" съобщи и, че от 5 август има споразумение акциите да се върнат на "Сигда", като обяснението е, че "Сигда инвестмънт" не е успяло да осигури финансиране за заплащане на цената за придобитите акции. Документът, както и джирата от 6 август са подписани само от Папазов, който е представляващ и на двете компании.
Паралелно с това на 8 август е задействано прехвърляне и на морския сарай на Доган в Росенец. Той е в активите на "Хермес солар", което дотогава се притежава от "Порт логистика Бургас" - дъщерно дружество на ТЕЦ "Варна". А също и на "Варна мода" - компания, притежаваща други имоти, а също и яхти, ползвани от Доган. С подписите на Папазов дяловете в тях са прехвърлени към наскоро създаденото и управлявано от него "Сигда пропърти".
Всички тези действия не бяха оспорени и в регистъра не се виждат никакви опити вписванията да бъдат блокирани, пише "Капитал". Така реално по документи вече Доган практически няма фирмени участия, а скоро вероятно ще бъде лишен и от участието си в управлението на компаниите.

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 212

Кипър дава 1000 евро помощ за първо дете

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 212

Накратко

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 218

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 223

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 289

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 204

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ