10 Април 2025четвъртък22:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Актуално

Борисов залага бомба между Габрово и Севлиево

Аварийното решение може да доведе до "верижна" водна криза в района

/ брой: 190

автор:Борис Данков

visibility 5859

Както стана известно, на 4 септември т.г.  Борисов е "инспектирал" състоянието на язовир "Христо Смирненски", от който се снабдяват с вода Габрово и околните селища. В типичния му "управленски" стил, в присъствието на Томислав  Дончев и кметицата на града Таня Христова, той е "решил" на бърза ръка проблема с водната криза в  Севлиево, като е разпоредил незабавно да започне изграждането на водопроводна връзка с язовир "Хр. Смирненски". Вероятно воден от своя "опит", чрез който скандално бе "решена" водната криза на Перник.

Ето неговото дословно началническо изказване в Габрово: "За радост този язовир е пълен. Еднакви права имат хората и в селата, и в града. До сряда да ми направите с Нанков... Севлиево има готови проекти. Да стартират веднага. Всичко това трябва до сряда да е готово и да се използва времето, докато се съберат водите да направим водопровода."

След това командирско разпореждане Борисов е обяснил на "присъстващите" какво е основанието за това негово еднолично решение: "За мен Габрово, Севлиево е едно и също. Трябва да има вода и за селата, и за града."

До този момент не е известно да е имало някакво различно мнение от това на "началника", още по-малко възражение на неговото светкавично "решение".

Посветени в проблема, свързан с водната криза на Севлиево, припомнят, че през 2012 г. Бойко Борисов заедно с Лиляна Павлова, Мирослав Найденов, Делян Добрев, Томислав Дончев и кмета Иван Иванов от ГЕРБ прави аварийно съвещание в Севлиево за решаване на водната криза в града. Тогава той обещава, че от пролетта на 2013 г. ще започне подмяната на водопроводната мрежа. И още - че заедно с Делян Добрев... правят разчети за 70-80 млн. лева за строеж на язовир, чрез който да бъде решен водният проблем на Севлиево.

Едва през 2017 г. общината обявява обществена поръчка за ремонт на 9 км от водопровода на стойност 6 млн. лева, но се оказва, че за неговото извършване... липсват пари.

Чак в края на август 2020 г. кметът Иван Иванов обявява, че има проект за ремонта на водопровода, но от необходимите 20 млн. лева са осигурени едва 1,4 млн.

Жителите на града, чрез своето сдружение "Граждани за Севлиево", вече няколко години воюват за радикално решаване на проблема с водната криза срещу бездействието на отговорните  институции. Неотдавна техни представители бяха приети от президента Румен Радев, който изрази подкрепа за тяхната гражданска активност.

Въпросното "аварийно решение" на Бойко Борисов идва като резултат от неговото близо 8-годишно бездействие и неизпълнение на даденото обещание пред севлиевци през 2012 г. да бъде ремонтиран съществуващият водопровод и построен язовир. Експерти предупреждават, че капацитетът на яз. "Хр. Смирненски" не е безкраен и че "закачането" на голям град като Севлиево и още няколко селища към него може да доведе до "верижна" водна криза, включително и в Габрово.

Местни жители и на двата града напомнят на Борисов, че "Габрово и Севлиево" не са едно и също нещо и той, покрай големите си претенции на компетентен управник, най-малкото би трябвало да знае това, когато залага потенциален конфликт между двете селища.  

Св. Иван Рилски, Паисий и Мадарският конник - и на евромонетите

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 67

Компенсират стопаните на напълно измръзнали насаждения

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 67

Цените на жилищата у нас нарастват най-бързо в ЕС

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 67

Мрачни времена

visibility 576

/ брой: 67

Софийските калинки

автор:Александър Симов

visibility 603

/ брой: 67

Изместваме фокуса

visibility 552

/ брой: 67

Подоходна гонка

автор:Гарабед Минасян

visibility 529

/ брой: 67

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ