Черната златка вече е обявена за икономически важен вредител и до 15 февруари Българската агенция по безопасност на храните трябва да излезе с програма за растителна защита от вредителя. Това съобщи пред agri.bg Цветан Цеков от Браншовата камара "Плодове и зеленчуци". "Документът се подготвя с нашето участие и трябва да се представи в Министерството на земеделието, за да може да се върви към създаването на национална програма, по която производителите могат да бъдат подпомогнати по подобие на програмите за теления червей по картофите и миниращия молец по доматите", уточни той.
От думите му стана ясно, че в момента изборът на препарати за растителна защита за този вредител е силно ограничен. Много от тях нямат регистрация, съществуват и такива, които са изключително тежки. Те могат да свършат работа, но са спрени от производство. В този случай дори няма вариант да се иска дерогация за препарати, спрени от производство.
"Черната златка се среща почти повсеместно и може да се открие върху около 80% от територията на страната", уточни Цеков.
За стопаните от съществено значение е какъв финансов ресурс ще бъде отпуснат на декар, за да водят ефективна борба с черната златка и ограничаване на действието й.
По груби оценки подпомагането, от което имат нужда родните овощари, за да проведат ефективна борба с неприятеля и да ограничат неговото разпространение, трябва да е в диапазона 250-300 лв./дка.
Черната златка е един от най-опасните неприятели в разсадниците при производството на посадъчен материал. Вреди и в овощните градини, особено на по-младите насаждения. Тя напада още сливите, прасковите, черешите, вишните, зарзалите и глога.