31 Юли 2024сряда21:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо не обичаме минималната почасова надница?

/ брой: 222

автор:Милена Николова

visibility 1530

За пореден път правителство, бизнес и синдикати споменаха темата за минималната работна заплата в България. Тема, която се обсъжда вече десетилетия. Резултатът е, че България е накрая на редичката по доходи в Европейския съюз, дори Румъния ни "бие" с 30-40 евро нагоре на глава от населението. Отново т.нар. отговорен бизнес не иска вдигане на минималната работна заплата, правителството настоява, синдикатите издигат други решения като това поне да има необлагаем минимум. Странно предложение за синдикати.
В същото време от 20 и повече години стои един много логичен въпрос и той е защо в България няма почасова работна надница. Защо не се знае кой колко взема за всеки час и колко би взел за час извънреден труд. В другите, цивилизованите държави, отдавна има подобна регулация на доходите. И когато някой работи, знае под каква сума не може да получава. Там никой работодател не може да избяга от отговорност. В цивилизования свят тези, които извършват измами в трудовоправно отношение, в това число, ако не изплатят договорената заплата, влизат в затвора. А работникът е първостепенен кредитополучател, дори когато бизнесът не може да си обслужва дълговете.
Българските бизнесмени винаги са бедни, все не им стигат парите и все имат да връщат големи главници и лихви, да не говорим за темата за данъците, които плащали. Някак срамно за тях, но безсрамно по отношение на ниските доходи, които предлагат на своите подопечни. Синдикатите отдавна са в съдружие с тях, иначе чрез национални стачки, каквито правеха, за да свалят това или онова правителство, отдавна да са договорили прилични почасови ставки за работещите в различни области. Що се отнася до определянето на работна заплата, у нас важи правилото "на око". Или колко точно може да плати "бедният бизнесмен" на онези, които чувства като своя феодална собственост. Има изключения, но у нас трайното настаняване на сивата икономика някак ги остави в малцинство. Истинският български бизнесмен, беден за заплати, обикновено има огромен автомобилен парк, издържа неограничен брой жени и т.н. Скромността не само не му е присъща, но редовно пилее баснословни суми за какви ли не глупости. Показност, характерна основно за новите богаташи от бившия  "източен блок". Но когато стане дума за стимулиране растежа на доходите, ръцете са винаги празни, а онези, които му доставят възможността да пилее пари на килограм, са винаги ощетени. Каквито бизнесмените ни, такива са ни и синдикатите. А поредното правителство за пореден път скромно се примолва да се вдигнат доходите. Действие, непознато за бедния български богаташ.
 

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 664

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 705

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 718

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 661

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 702

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ