17 Септември 2024вторник01:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Предизборна Испания

Възстановяването от рецесията закъснява и разпалва политическите страсти

/ брой: 115

автор:Васил Савов

visibility 1970

Много са предизвикателствата, пред които е изправено правителството на Хосе Луис Родригес Сапатеро - икономически, социални, политически. Испания е една от страните, ударена силно от световната криза, поради акумулиране на задълженията по ипотечни кредити. В отговор на критиките на опозиционната Народна партия (НП) Сапатеро припомни, че предишното правителство на Хосе Аснар (НП) е скривало растящия брой на безработните. Близо 1 милион безработни са били през 2003 г. без социална защита. През февруари т.г. безработицата достигна близо 5 млн. души. Преодоляването й изисква икономически ръст не по-малко от 2 процента. Официално тя се равнява на 10% от трудоспособното население, но в отделни провинции е по-висока. В Андалусия е достигнала вече 30 на сто.
Икономистите предупреждават, че възстановяването от рецесията ще бъде бавно, ще закъснее. Най-много са задълженията в строителството и недвижимата собственост. Правителството предвижда реформа във финансовия сектор чрез активизиране на кредитирането. Държавният секретар на икономиката Хосе Кампа увери, че Испания трябва да свали равнището на задлъжнялост. Страната се намира в положение на "свръхзадлъжнялост". Надежди се възлагат на увеличение на заетостта през втората половина на 2011 г. Очаква се растеж от 0,8% през т.г. и 1,5% през 2012 г. Бюджетният дефицит се предвижда да бъде 6,5% от БВП т.г. и 4,9% през 2012 г. Разчита се на растеж на експорта.
Политическите страсти се разпалиха много рано, но степента на кипенето настъпи в началото на май. Избирателите ще бъдат пред урните на 22 май за регионални и местни органи на властта, но противоборството е насочено и към всеобщите избори през 2012 г. Напрежението бе временно засенчено от  други страсти - двубоят между футболните отбори на "Барса" (Барселона) и на "Реал" (Мадрид). Ликуващи маси шестваха цяла нощ по улиците на каталунската столица.
Когато запалянковците затихнаха, испанците отново се върнаха към реалността. Последиците от кризата излязоха наяве. "Един на 5 каталунци е беден", напомнят надписи по стените на къщите. Приоритет на правителството в Барселона е да се съкратят разходите, което правят и другите страни от ЕС. От Съвета за национални помощи обаче смятат: "Не е момент за съкращаване, а за увеличаване на разходите, за да се избегне социалното изключване." Изборът е между пазара и социалната държава.
Положението в Каталуня не се различава от общата обстановка в страната. Кризата доведе не само до социално напрежение, но и до изостряне на политическото противоборство. Върху основата на главната алтернатива "лява - дясна" се изостриха сепаратистките тежнения. Своето острие те проявиха в Каталуня и в страната на баските.
В началото на този месец Върховният трибунал изключи от изборната надпревара коалицията "Билду", съставена от две партии и независими от страната на баските и Навара. Мотивът бе, че е свързана с терористите от ЕТА. Решението бе приветствано от Народната партия. Зад него обаче се виждаше действие против умерената левица на баските, симпатизираща на социалистите. Под натиска на прогресивната общественост трибуналът отмени своето решение.
Отношенията между Каталуня и Испания като цяло отново са предмет на дискусии и преоценка. Спорят привърженици на разбирателството и на разделението. Години наред мнозинството каталунци, предимно от левите политически сили, подкрепят проекта за статут на провинцията, за нейната идентичност и самоуправление, включена в системата на плурализъм. "Проектът е сега в криза, писа в. "Ел Паис". Споровете обхващат финансови въпроси, разработване на нов статут. "Сега, веднъж забравена, сочи вестникът, фантазията на франкизма прави опит да се възроди."
В предизборната атмосфера се очертават съществени изменения, диктувани от продължаващата криза. Притиснато от обективните трудности, правителството на Сапатеро приема и някои непопулярни мерки, водещи до влошаване на жизненото равнище. Опозицията начело с Народната  партия се стреми да получи преобладаващо мнозинство на изборите. По сондаж на агенцията "Метроскопия", разликата между Народната партия и Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП) се очаква да бъде от 34 депутата в полза на първата. За НП се предвиждат 53,4% от гласовете, а за ИСРП - 29,1%. Партията Обединена левица би взела 9,7%, което е повече от 2007 г.
По повод критиките на Мариано Рахой, лидер на НП, срещу правителството, печатът му отправи въпроса: "Каква е алтернативата и кои са личностите, които ще доведат до растеж?", по който опозицията мълчи. Вестниците отбелязват стремежа на НП към радикализация на изборите и повишаване на напрежението. А това събужда франкистките настроения.
Последната неделя преди изборите в около 50 града в цялата страна испански младежи организираха масови демонстрации под лозунги: "Реална демокрация, да", "Не искаме да бъдем жертва на политици и банкери!" Печатът възкликна с недоумение - накъде отива страната. "Морален разпад и криза на капитализма", изведе в заглавие в. "Ел Паис".

Барселона - София
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ