31 Юли 2024сряда15:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Същинската промяна - да закрием паралелната държава!

Мисията на новоизбраните представители на БСП е категорично да се изправят срещу целия кръг носители на разрушителните практики

/ брой: 67

автор:Георги Пирински

visibility 2458

Резултатът на БСП и партньорите ни на отминалите извънредни парламентарни избори без съмнение е особено значим успех за партията. Същевременно възникна напълно основателният, а и мъчителен въпрос - защо все пак не победихме?
На заседанието на Националния съвет миналия петък, 31 март, наред с многото частични обяснения се открои една централна констатация - не успяхме да докажем, че именно БСП е политическата сила, която е носител на онази дълбока промяна в цялостния живот на страната, която да даде нова, качествено различна перспектива за развитието на България. Ето защо сега БСП е длъжна не с декларации, а с категорични политически действия да се наложи като силата, решена да осъществи именно такава промяна. 
На заседанието на конгреса на партията в началото на февруари т.г. председателят на Националния съвет Корнелия Нинова съвършено точно и недвусмислено назова корена на днешния проблем пред страната - разпрострелите се пипала на паралелната държава на мафията и корупцията. Защото живеем в две Българии - официална и паралелна, а между тях - пропаст. Паралелната е държавата на мафията и корупцията, на сгрешения модел на прехода, грубата сметка само за преките щети от която са кръгло 10 милиарда лева, плащани от джоба на всеки гражданин!
Затова и кардиналната политическа задача по пътя към така необходимата и желана промяна - да закрием тази паралелна държава! Но и острото предизвикателство към нас самите - ще променим ли себе си, за да покажем, че можем да променим България, или ще бъдем част от политическата класа, която си заравя главата в пясъка, очаквайки бурята да отмине, което обаче няма "да се случи"?
На първо време поне три са особено фрапантните и очевадни проявления на паралелната държава, с чието

категорично изобличаване


и борба за премахване всички в БСП сме длъжни да се ангажираме без каквото и да било отлагане.
Първото е самият изборен процес, вкоренилите се дълбоко порочни практики и средства за печелене на избори, били те парламентарни, местни или частични. Една елементарна справка за гласуването в ромските махали на последните избори веднага ще даде пределно ясна картина за размерите на контролирания и купен вот, с помощта на който се отнема победата на кампанията, залагаща на послания и програми.
Но проблемът е многократно по-сложен и многостранен. В "Дума от 29 март т.г. (на стр. 15-а) под заглавието "Защо ГЕРБ спечелиха изборите?" се намира едно особено точно и синтезирано описание на именно този характер на въпросния проблем: създадена е стройна мрежа със зависимости от горните структури чиновници, работници, цели семейства, които, ако не гласуваха за ГЕРБ, имаше голяма вероятност да останат без работа, без средства за прехрана, без никакви доходи; никой не е луд да си рита хляба. Искаме Борисов да загуби изборите? Няма как да стане - "при тази държавна машина не гласове, човешки съдби и души са купени и няма мърдане."
Второто са драстичните примери на  невероятна експлоатация на човешки труд, в голямата си част женски, която става възможна поради пълното обезсилване на норми и администрации, длъжни да гарантират дължимите по конституция основни граждански и трудови права. В края на миналата седмица омбудсманът оповести именно такава поредица от конкретни примери на безнаказан отказ да се изплащат с черен труд заработени възнаграждения чрез абсурдно "заличаване на следите" на фирмите длъжници. Както и намерения да предложи необходимите промени в четири основни нормативни акта за пресичането на възможностите за подобни абсолютно недопустими практики - с каквито обаче обществото ни сякаш взе все повече да се примирява и да не ги забелязва на фона на "големите" въпроси и теми.

Същата крайно тревожна картина


очерта и президентът на КНСБ преди дни на конференция на темата за справедливо заплащане и сигурност - по данни на Главната инспекция по труда неизплатените заплати на работниците варират от 30 до 90 млн. лева годишно, при това само на официално констатираните. Като от ГИТ се оплакват, че от години съставят актове и наказателни постановления срещу недобросъвестни работодатели, които обаче остават без всякакви последици поради недействащи закони и неработещи правомощия. Същевременно многократните предложения за промени в Кодекса на труда, ГПК, Търговския и други закони така си остават нечути.
При това тези най-отблъскващи практики са само крайните проявления на далеч по-широката неформална или сива икономика, която се счита, че е с особено големи размери в България. Все примери и практики, свидетелстващи за проникването на паралелната държава, способна да опорочава законодателство и да пробива институции, трупайки незаконни ресурси и власт и превръщайки в горчива подигравка всякакви претенции за наличието на правова държава.
Третото проявление на паралелната държава е не по-малко провокиращо - неплащането на дължимите данъци от немалък брой фирми, в това число измежду най-големите данъкоплатци. Според едно неотдавнашно проучване на група неправителствени организации на тема "Кой плаща данъци в Централна и Източна Европа", данните за България сочат, че десетте най-големи компании, сред които Лукойл, Аурубис, НЕК, Кауфланд, ЧЕЗ и ОМВ, с общ оборот, равен на 25% от БВП за 2015 г. са внесли общо 44 млн. лв. данъци, като същевременно са ползвали данъчни облекчения на сума 156 млн. лв. Което и е дало основание на авторите да заключат, че в България едрият бизнес е "държава в държавата".
Затова са повече от неуместни "наивните" въпроси от рода - защо не  назовете олигарсите, за каква паралелна държава в края на краищата говорите и т.н., и т.н. Самите тези въпроси, прозвучали и през последните дни, свидетелстват за сериозните защити на същата тази държава и в масовите медии. Както впрочем и

натрапчиво повтаряното "недоумение" -

как така не е възможна "голяма коалиция" с ГЕРБ, кое е чак толкова различното между тях и БСП?!
Мисията на новоизбраните представители на БСП в парламента, на онези в местната власт, на целия потенциал на партията е категорично да се изправят срещу целия кръг носители на разрушителните практики на паралелната държава - без което наистина ще загубим държавата България такава, каквато я искат и заслужават милионните граждани у нас, към която биха искали да се завърнат и многобройните българи, пръснати по света. Затова като първа стъпка нека БСП незабавно да предложи поне три анкетни комисии в новия парламент - за опорочаващия изборите купуван и контролиран вот, за експлоатацията на наемен труд и погазването на трудовите права и за неплащането на дължимите данъци от фирмите.
Времето за декларации отмина - единствено чрез категорични действия БСП може да гради доверие като носител на жизнено необходимата и отдавна очаквана от хората промяна, без което не е възможно да осъществим своя План за България като модерна и активна социална държава на 21-вия век!


Снимка Благовеста Цветкова
 

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 255

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 237

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 223

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ