17 Септември 2024вторник19:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Панорама

Малко известно

Бракуваният запис

Как е написана песента "Тьомная ночь"

/ брой: 122

автор:Денчо Владимиров

visibility 3414

През  есента на 1973 година за награда като млад журналист във вестник "Септемврийско знаме" бях в творческа командировка в побратимения на  Пазарджишки окръг Ставрополски край в Русия, където като най-голям партиен началник бе започнал да се издига за беда на социализма напористият партократчик Михаил Горбачов (през есента на 1969-та година той посети Пазарджик като втори секретар на Краевия комитет на КПСС и скоро стана и първи секретар).

Това мое журналистическо пътешествие изигра впоследствие важна роля за съдбата ми, свързало ме трайно с "руската тема". Това бе първото ми посещение в СССР и две седмици в главата ми се оформи някаква невероятна смес от представи от филми, прочетено и реалност.

Плюс вдъхновение и от посрещащата ме навред... водка, която трябваше да пийвам в името на дружбата, а аз съм почти трезвеник.

Още на втория ден от пристигането в Ставропол ми излезе голям журналистически късмет - среща със знаменития съветски композитор  Никита Богословский, който бе в града по повод провеждащия се музикален фестивал "Ставрополска златна есен". 

Домакините от краевия вестник "Ставрополская правда" ми уредиха да взема интервю от него и така тогава научих  необикновената творческа история на една от знаменитите песни на Богословски... Всеки от вас съм сигурен, че я е слушал много пъти и даже я е пял. Защото още се слуша с вълнение по света песента от филма "Двамата бойци" - "Тьомная ночь."

Ето какво ми разказа тогава Никита Богословски : 

- Тази песен е създадена най-бързо от всички мои песни. А поводът е  даже съвсем случаен. Едва ли щеше да съществува такава песен, ако една късна вечер при мен не дойде режисьорът на снимащия се тогава филм "Двамата бойци". Идва той и ми казва: "Във филма не може без песен. Трябва да има песен! Вдигам те под тревога!" И той така образно ми обясни каква трябва да бъде тази песен, че аз веднага седнах на пианото и се залових за работа. 

Песента написах на един дъх. Просто цялата работа по нея по времетраене бе толкова, колкото и времетраенето на самата песен при изпълнение. Събудихме поета Агатов, той написа текста на песента. А след това отидохме при Марк Бернес, вдигнахме го под тревога и него и заедно отидохме в студиото. Вече се разсъмваше, когато Марк записа песента направо на плоча.

И тук, когато всичко бе напълно готово, се оказа нещо непредвидено, нещо, поради което Марк трябваше отново да пее за запис.

Защото, когато започнахме да проверяваме матрицата на записа, оказа се... брак!

Девойката, която изработвала матрицата, като слушала песента, плакала! Имала любим на фронта...

Една сълза паднала върху изготвящата се плоча и ето ти тебе брак...

Тъмна нощ

(Песен от филма "Двама бойци", текст Вл. Агатов)

Тъмна нощ, само куршумите свирят в степта, 

Само вятърът вие и бледи звездите примигват,

В тъмната нощ ти, любима, зная, не спиш, 

До креватчето детско тайно сълзите си триеш. 

Как обичам дълбочината на очите ти ласкави! 

Как искам да ги докосна със устните аз.

Любима, как тъмната нощ сега ни разделя, 

И тревожната черна степ се простря между нас.

Вярвам в теб, скъпа приятелко моя, 

Вярата от куршумите в тъмната нощ съхрани ме. 

Аз съм радостен, спокоен в смъртоносния бой, 

Знам, с любов ще ме срещнеш, каквото и да ме сполети.

Смъртта не е страшна, с нея се срещахме неведнъж, 

Ето и сега тя над мене кръжи злополучно, 

Ти ме чакаш и до креватчето детско не спиш, 

Затова знам: нищо няма да ми се случи.

Превод: Боян Бойчев 

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 394

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 361

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 354

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ