12 Ноември 2024вторник03:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Снимка Посолство на КНР

Интервю

Н. Пр. Дун Сяодзюн: Китай се превръща в модерна социалистическа държава

България е първа по износ на селскостопанска продукция за Пекин от цяла Източна и Централна Европа, казва дипломатът

/ брой: 223

автор:Таня Глухчева

visibility 1698

Интервю на Таня ГЛУХЧЕВА


Докато работим заедно, и Китай, и България ще имат по-широки перспективи за сътрудничество в различните области

- Ваше Превъзходителство, какви са основните резултати от 20-ия конгрес на Китайската комунистическа партия?

- Двадесетият конгрес на Китайската комунистическа партия (ККП) очерта пътя за по-нататъшното развитие на Китай и даде силен тласък за приятелство и сътрудничество с останалите страни по света. Конгресът обобщава необикновената история на Китай през последните пет години, демонстрира великите промени и важните постижения, настъпили в Китай през последното десетилетие в новата ера, и прави стратегически планове за изграждане на модерна социалистическа страна и насърчаване на великото възраждане на китайската нация по всеобхватен начин.

Първата пленарна сесия на 20-ия конгрес на ККП избра новата централна ръководна група, начело с другаря Си Дзинпин, което напълно отразява общото желание на цялата партия, цялата армия и хората от всички етнически групи в страната.

В доклада на Си Дзинпин пред конгреса бе посочено ясно, че главната задача на ККП е да обедини и да ръководи народа в усилията за превръщането на Китай в модерна и съвременна социалистическа държава и реализирането на целта на второто столетие - всеобхватно насърчаване на великото национално възраждане чрез модернизация от китайски тип.

В доклада се казва също, че светът е изправен пред безпрецедентни исторически промени, на чийто фон Китай трябва да продължи с политиката си за отваряне към света, да следва неотклонно стратегията за взаимноизгодна откритост и да продължи да използва новото си развитие, за да предоставя на света нови възможности и да съдейства за изграждането на отворена световна икономика. Вярваме, че това ще донесе повече ползи за хората от целия свят.   

- Ще се стигне ли в крайна сметка до използването на военна сила в Тайван? 

- Позицията на Китай по тайванския въпрос е последователна и ясна. Тайван е част от Китай и разрешаването на тайванския въпрос е дело на самите китайци. Защитата на държавното единство и териториалната цялост е свещено право на всяка суверенна страна и китайското правителство има, разбира се, правото да предприеме всички необходими мерки за разрешаване на тайванския въпрос и реализиране на националното ни единство, както и да попречи на вмешателството на чужди сили.

Продължаваме да се стремим най-искрено и с максимални усилия към мирно обединение, но никога не бихме се ангажирали, че няма да използваме сила и си запазваме възможността да предприемем всички необходими мерки. Това е насочено срещу намесата на външни сили и срещу малобройните привърженици на независимост на Тайван и тяхната сепаратистка дейност.

- В контекста на настоящите процеси в света, как оценявате китайско-руските отношения?

- Под стратегическото ръководство на председателя Си Дзинпин и президента Владимир Путин, китайско-руските отношения винаги са успявали да запазят позитивна тенденция в развитието. Поддържана е всеобхватна стратегическа координация на високо ниво, която е модел за отношения между съвременните големи държави.

Китайско-руските отношения се градят неизменно на принципите за неприсъединяване към блокове, избягване на конфронтация и ненасоченост към трети страни. Целта на това е да насърчим развитието на нашите две държави и да донесем ползи на китайския и руския народ.

- А как ще се отразят решенията на 20-ия конгрес на ККП върху китайско-българските отношения?

- Докладът на 20-ия конгрес на ККП подчерта, че Китай винаги е следвал твърдо независима външна политика на мира, придържа се към развитието на приятелско сътрудничество с различни страни въз основа на Петте принципа на мирно съвместно съществуване. Нашата държава се придържа към основната национална политика на отварянето към света, твърдо следва стратегията за отваряне на взаимна изгода и печалба и насърчава общите ценности на цялото човечество - мир, развитие, равенство, справедливост, демокрация и свобода.

Партийният конгрес не само направи стратегически план за бъдещото развитие на Китай, но и даде нови възможности за развитието на китайско-българските отношения. От януари до септември тази година износът на българска селскостопанска продукция за Китай е бил на стойност 1,613 милиарда юана, което представлява ръст от 112% в сравнение с миналата година. По този показател България е на първо място от страните в Централна и Източна Европа.

Нашите две държави разполагат със специфични ресурси и всяка има свои особености в развитието. Докато работим заедно, и Китай, и България ще имат по-широки перспективи за сътрудничество в различните области.    

- Към момента епидемията от коронавирус все още не е утихнала. Засегната ли е сериозно китайската икономика от КОВИД-19?

- Макар китайската икономика да изпитва известни проблеми и натиск, като цяло продължава тенденцията към възстановяване на ръста й. През третото тримесечие БВП на Китай нарасна с 3,9% на годишна база, а темповете на растежа се увеличиха с 3,5 процентни пункта в сравнение с второто тримесечие, демонстрирайки устойчивостта на икономиката. Ситуацията със заетостта е стабилна, а нивото на безработица на база проучвания в определени градове през септември бе 5,5%. Благодарение на добрата реколта от зърнени култури, стабилните доставки на въглища и електроенергия, инфлацията остана ниска - през септември индексът на потребителските цени нарасна с 2,8%, а индексът на цените в производството - с 0,9%, в сравнения със същия месец на предходната година.  

Китай разполага с огромен пазар, нивото на урбанизация все още има много накъде да се подобрява, а потребителското търсене на хората със средни доходи непрекъснато нараства. Разполагаме и с най-многобройния в света инженерен и технически персонал, изградена и завършена съвременна промишлена система и висококачествена инфраструктурна мрежа. Научните и технологични иновации в страната са в подем, а структурната реформа на предлагането се задълбочава, което ще засили динамиката на икономическия растеж.

Потенциалният темп на растеж на китайската икономика ще остане в разумни граници. Китайската икономика е важен двигател на световния икономически растеж и ще продължи да дава силен тласък на глобалната икономика.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ