19 Ноември 2024вторник09:39 ч.

АФИС: ГЕРБ губят доверие, БСП стабилна

автор:Дума

visibility 359

През последните месеци подкрепата за ГЕРБ е паднала с около 4 на сто, докато при левицата доверието е стабилно, дори се наблюдава лек скок в нагласите. Това сочат резултатите от последното проучване на агенция АФИС, обявени днес.
Към момента ГЕРБ събират подкрепата на 26% от запитаните, а БСП - на 22,4 на сто. За сравнение преди около 9 месеца, в началото на новия кабинет, управляващите са разчитали на близо 30 процента доверие.
Основната отлика между двете най-големи политически сили е в това, че ГЕРБ очевидно губи избиратели, а БСП не прибавя съществено такива. На това обстоятелство се дължи скъсената дистанция между двете водещи политически формации, коментират социолозите.
Като цяло пез последните месеци се забелязва демобилизация на всички електорални групи и увеличаване на дела негласуващи и аполитични българи. Наблюдаваме общ процес на отлив на политическо доверие и засилване на политическата апатия сред българския избирател, сочи анализ на нагласите.
Покрай актуалните събития и поредица от скандали няма как да не обърнем повече внимание на случващото се с "Обединените патриоти". При тях спадът е видим и отчетлив. Към момента едва 3,8% от българите декларират подкрепа за националистите. Преди няколко месеца този дял е бил малко над 6%. Нещо повече, забелязва се ерозия по отношение на водещите лица на патриотите. Ако доверието във вицепремиера Каракачанов е било 38% в средата на миналата година, то към настоящия момент говорим за малко под 30 на сто. Сходна е ситуацията при другата знакова фигура – вицепремиера Валери Симеонов – спад от 19 на 16 процента. И в двата случая наблюдаваме идентичен процес – затваряне и капсулиране на гласуващите традиционно за националистическите формации и загуба на периферен вот. Като че ли всичко това не е изненада след поредицата от ситуации и остри реакции през последните седмици.
ДПС са стабилизирали електоралната си подкрепа, като към момента тя е в порядъка на малко над 7%.
Единственият отчетлив и видим резултат е увеличаване дела на негласуващите и колебаещите се. Сумарно това са повече от 35%, което отново ги превръща в най-голямата „политическа сила“. Само преди 8 месеца този дял е бил 25 на сто.
Как това се отнася към доверието във властта и можем ли да очакваме изненадващи събития в близко бъдеще. Краткият отговор е "да, има друг път", и то буквално.
От една страна, едва ли ще бъдем свидетели на тежки вътрешнополитически драми преди края на българското председателство на ЕС, т.е. до средата на годината.
Действията на коалиционния партньор през последните седмици (Истанбулска конвенция, казусът Ска Келер и др.) недвусмислено водят до два ефекта: Мобилизиране на подкрепа сред евро-скептиците и позацапване на имиджа ни пред европейските партньори. Единственият въпрос е докъде можем да стигнем в тази посока и как това влияе върху подкрепата за властта. Да не забравяме и факта, че нервите на Борисов не са железни, и той вече го е показвал няколко пъти, се казва в анализа на АФИС.
Ако тенденцията на спад в подкрепата към правителството се запаси, след лятото тя ще стигне нивата от преди и около президентските избори от 2016 г. Тогава искащите нов вот надхвърлиха дела на привържениците на тогавашния кабинет. Не без значение е също така фактът, че в момента всеки трети българин предпочита смяна на някои министри в рамките на кабинета, а други 23 на сто са за ново правителство в рамките на сегашния парламент.
Доверието във властта отново започва да се разклаща и идеята за нови избори набира скорост.
В цялата тази пъстра картина от вътрешни и външни фактори не трябва да пропускаме следното. Към момента конфликтът между премиера Борисов и президента Радев се изостря. Одобрението обаче е в полза на държавния глава, който е един от най-рейтинговите политици през последните години, добавят анализаторите.
От АФИС прогнозират, че следващите седмици и месеци ще продължават да бъдат напрегнати и наситени с динамика.
Анализът е въз основа на национално представително проучване на Агенция АФИС, проведено между 8 и 12 февруари. Интервюирани са пряко "лице в лице" 1010 пълнолетни български граждани.
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ