Тринадесетият пуск на „Булава” се оказа успешен
От предишните 12 пуска на „Булава” само пет бяха признати за успешни
/ брой: 236
Тринадесетият поред изпитателен пуск на междуконтиненталната балистична ракета с морско базиране "Булава", осъществен на 7 октомври т.г. от борда на атомната подводница "Дмитрий Донски", се оказал успешен. Както съобщава РИА „Новости”, цитирайки пресслужбата на министерството на отбраната на Русия, пускът на ракетата е бил произведен под водата, в Бяло море по полигона Кура в Камчатка. Всички бойни блокове на ракетата са поразили условните цели на полигона.
От предишните 12 пуска на "Булава" само пет бяха признати за успешни. Дванадесетият пуск на ракетата бе на 9 декември 2009 г. и бе неуспешен - поради производствен брак подвижното сопло между първата и втората степен не можа да влезе в щатно положение. Съгласно плановете на министерството на отбраната на Русия след успешния пуск на "Булава", който бе първо изпитание на ракетата за тази година, ще бъдат произведени още два пуска: един - от борда на "Дмитрий Донски" и един - от борда на щатния носител - АПЛ "Юрий Долгоруки" от проект 955 "Борей", но кога именно ще се състоят следващите пускове на "Булава", засега е неизвестно.
Изпитанията на ракетата за тази година регулярно се пренасочваха. Първоначално те бяха назначени за началото на годината, после пренасочени за август, а след това за есента. В средата на септември т.г. министърът на отбраната на Русия Анатолий Сердюков заяви, че ако неудачните пускове на "Булава" продължават, ще бъде изцяло променена системата за производство и контрол на качеството на междуконтиненталната балистична ракета.
Р-30 "Булава" (3М30, РСМ-56), разработка на Московския институт по топлотехника от 1998 г., ще стане основно оръжие на стратегическите атомни подводници от проект 955/955А/955У "Борей". Ракетата е тристепенна, а нейният старт се извършва в наклонена плоскост, което позволява да се произвежда пуск в движение под водата.
Далечината на полета на "Булава" е около осем хиляди километра. Ракетата може да носи от шест до десет ядрени блока с индивидуално насочване с мощност до 150 килотона всеки и обща маса до 1,15 тона.