В Русия
Създават пулсиращ реактивен двигател
Разработката се води паралелно с проекта за перспективен двигател от втори етап („Изделие 129") за изтребителя Т-50 (ПАК ФА)
/ брой: 81
Научно-технически център, филиал на научно-производственото обединение "Сатурн", се занимава със създаването на пулсиращ въздушнореактивен двигател. Това, както съобщава ИТАР-ТАСС, е заявил управляващият директор на "Сатурн" Иля Фьодоров.
Разработката се води паралелно с проекта за перспективен двигател от втори етап ("Изделие 129") за изтребителя Т-50 (ПАК ФА).
По думите на Фьодоров, "Сатурн" работи "по перспективни самолети от следващ етап", които е възможно да бъдат безпилотни. За разработката от какъв именно вид пулсиращ двигател става дума, Фьодоров не е уточнил. Засега са известни три вида пулсиращи двигатели - клапанни, безклапанни и детонационни.
Принципът на работата на тези силови установки се заключава в периодичното подаване в камерата на гориво и окислител, където протича възпламеняване на горивната смес и изтичане на изгорелите продукти през соплото, като се образува реактивна тяга. Смята се, че пулсиращият двигател е прост и евтин за изработване.
Пулсиращият въздушно- реактивен двигател е изобретен в края на XIX век от шведския инженер Мартин Виберг. Получил е своето развитие по време на Втората световна война и серийно се е използвал на немските крилати ракети Фау-1. Тези ракети са снабдени с двигател Argus As-014, производство на компанията Argus-Werken. Силовата установка е отстъпвала по своите характеристики на използваните в това време авиационни двигатели, но била евтина и проста за производство.
В момента няколко крупни отбранителни фирми в света се занимават с изследвания в областта на създаването на високоефективни пулсиращи реактивни двигатели. В частност, работи се водят от френската компания SNECMA и американските General Electric и Pratt & Whitney.