01 Август 2024четвъртък09:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Рап за министри

/ брой: 261

автор:Велиана Христова

visibility 676

В първите две години от действието на Закона за развитие на академичния състав (ЗРАС), измислен от ексминистър Сергей Игнатов и в сила от март 2011 г., журналистите искахме справки от МОН и брояхме колко нови професори и доценти са се нароили в България. После престанахме. Няма смисъл. Само до март 2012 г. вузовете и научните организации си създадоха 1600 нови хабилитирани лица. От това академичният състав не се разви, всичко си е същото, само масата от същите преподаватели се премести нагоре по стълбицата на служебната йерархия. Стотици хора се титулуват как ли не, изобщо не казват кой вуз ги е професоросал, макар законът да го изисква категорично, понеже титлите вече не са национални звания, а са длъжности в конкретна организация. Водещите университети, като че не са чак толкова истерясали, затова пък слабите висши училища си произвеждат професори на купове, за да се вместят някак в изискванията на акредитацията за преподователи на щат. Дори вузове, неполучили акредитация, си "раждат" нужните високотитулувани лица. И бетонират ниското качество. Изисквания за каквито и да било приноси на кандидатстващите няма вече три години и половина. И продължава да няма.
В Румъния вакханалията настъпи по-рано - през 2009 г. там си създадоха 3000 нови професори. Но към 2011 г. вече бяха осъзнали абсурда и врътнаха кранчето, през което изтичаше достойнството на преподавателската професия. Смениха отново закона, върнаха изискванията за хабилитиране, а всички, титулувани в двете години на слободия, минаха проверка за съответствие с новите изисквания. Така Румъния върна професорите си на кантара на качеството.
У нас още в първата година, като се видя какво се случва, самите академични общности въстанаха срещу т. нар. развитие. През 2013 г. Съюзът на учените обяви, че "закон, който създава неадекватни научни степени и академични длъжности и условия за некачествено висше образование, директно застрашава националната сигурност". БАН от самото начало, а от година - и Съветът на ректорите, твърди, че трябва спешна промяна на ЗРАС и въвеждане поне на минимални изисквания за професор и доцент. Е, и? Ами нищо...
Когато през 2013 г. дойде ново редовно правителство, просветният министър Анелия Клисарова заяви, че спешно ще промени закона. После нищо. Служебният министър Румяна Коларова преди месец вписа промяната на ЗРАС като намерение в т.нар. Стратегия за научни изследвания, но тази промяна липсва в плана за действие към стратегията до 2020 г. Сега имаме ново редовно правителство. За ЗРАС никой вече дори не говори. Поразията е факт, конвейерът за титли си върви, а на Женския пазар, казват,  отворили сергия за професорски тоги.
Има една идиотска телевизионна реклама, в която някаква се кълчи в речетатив: "Па-за-рът ми е по-добър от па-за-ра ти". И както вървят нещата с "академичния състав", с този псевдо рап вузовете ще посрещат просветния министър и през 2020-та...      
 

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1148

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 1080

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 1154

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 1197

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 1076

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 1159

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 1176

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 1180

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ