08 Юли 2024понеделник20:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нановлакна облекчават рани и тумори

/ брой: 136

visibility 1211

Вили Гаврилова

Любопитна изложба в БАН показа миналата седмица Институтът по полимери на академията - нановлакна и изработени от тях материали. Експозицията е посветена на 145-ата годишнина от създаването на БАН и на 25-ия юбилей на лабораторията "Биоактивни полимери", ръководена от чл.-кор. Илия Рашков. 
Нановлакната - тези микроскопични структури, се изработват по специална технология, наречена електроовлакняване. Тя се прилага от учените в лабораторията чрез уникални собствени апаратури, които позволяват да се отлага микро- или нановлакнест нетъкан текстил върху определена повърхност с различна големина и форма. Наноматериалите се изработват от биосъвместими или модифицирани природни полимери. Тяхното най-интересно за всекидневния ни живот приложение е свързано с медицината. Чрез електроовлакняване може да се направи превръзка директно върху открита кожна рана. Процедурата позволява в превръзката да се вложат подходящи лекарствени средства, които да въздействат възможно най-ефикасно върху наранения участък. Материалите са много ефективни като антибактериално и кръвоспиращо средство. По подобен начин нановлакната могат да се използват и при изработването на имплантанти, за материали за локално лечение на тумори и пр. 
Нановлакната, създавани в лабораторията, тежат 3 г. Те са достатъчни, за да свържат с тях Земята и Луната, разстоянието между които е около 384 хил. км. Извън шегата обаче иновативните материали от природни и синтетични полимери, получени от тези свръхтънки влакна, имат огромно приложение - могат да се прилагат и за специални защитни покрития на военни облекла, в козметиката, в текстилната промишленост за качествени прежди, в електрониката, земеделието и пр. Могат да се приложат също за електрохимично установяване на пестициди в храни. Новите полимерни материали може да имат широко приложение и в аграрния сектор, като в тях се включват полезни за растенията микроорганизми и се овлакняват корените, стъблата и листата на различни земеделски култури. Така растенията се предпазват от различни вредители и неблагоприятни външни условия, без да се пречи на тяхното подхранване, тъй като материалът е пропусклив за торовите разтвори.
След като бе в БАН, сега изложбата може да бъде разгледана в Института по полимери (ул. "Акад. Георги Бончев", бл. 103А). В Института работи и Европейски иновационен център за научно-приложни разработки в областта на полимерите. С една дума, българската наука си върши работата и създава неща, каквито сме свикнали да четем из чуждите списания. Проблемът е защо българинът и особено политиците не знаят какво създават нашите учени. Изследователите няма как да строят заводи, та да произвеждат в тях своите научни продукти. Пък после европейската служба "Евростат" ни класира на последно място в Европа по иновации - защото фирмите ни не искат или не могат да организират нови високотехнологични производства. Дори не се интересуват от тях, както показват проучванията в бизнессектора. Просто няма кой да превърне научния продукт в иновация. Ако мислим за себе си, в сегашната ситуация няма друг път, освен държавата да възстанови секторните приложни развойни институти към министерствата или да подпомогне с финансови и данъчни лостове малки фирми, които биха се заели да произвеждат материали от нановлакна. Може би тогава няма да сме последни в ЕС и по ниво на здравеопазването. А облекчаването на болните у нас няма да е фантастика.  
 

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 536

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 500

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 433

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 449

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 539

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ