Актуално
Иван Карагьозов: Образованието е обществено право
БСП има своя епична история, която не трябва да позволим да се ругае, казва кандидат-депутатът от листата на 23 МИР в София
/ брой: 61
Интервю на Деси ВЕЛЕВA
Иван Карагьозов е завършил специалността "Българска филология". Бил е като учител в Крумовград. Дълги години е работил в издателства на учебници. Кандидат е за депутат от БСП под номер 106 в 23 МИР в София.
- Г-н Карагьозов, защо решихте отново за влезете в листата на БСП?
- Решиха го младите социалисти около мен, членовете на клуб "Никола Вапцаров", на който аз съм председател. Те смятат, че мога да работя за тях, за бъдещето им.
- БСП направи много за образованието, за децата. Благодарение на социалистите ще има безплатни учебници за всички учениците, детските градини и ясли станаха безплатни. Какви са следващите най-спешни стъпки, които трябва да се предприемат в тази област?
- Като депутат бих вложил всички сили, за да стане предизборната програма на БСП реалност. Ще настоявам да се промени начина на финансиране на училищата. Делегираният бюджет вече изигра своята роля. Крайно време е да се откажем от неолибералния принцип, че парите следват ученика и да приложим формула, която да показва, че образованието е обществено право и благо. Финансирането трябва да подпомага развитието на образованието, а не да води до задълбочаване на неравенството, до закриването на училища и обезлюдяване, до демотивиране на учителите.
- Промяната в учебните програми също бе поставена като цел на социалистите в миналото Народно събрание.
- Да, този процес е наложителен. Учебните програми са потресаващи. Съдържанието не е обвързано между различните степени на средното образование, няма синхрон между отделните авторски колективи. В програмите не е застъпено националното, родолюбиво съдържание. Липсват уроци за възпитание в етика, морал, уважение, самокритичност.
Друго предизвикателство е да се олекоти учебното съдържание според възрастта на децата. Нужно е да се избягва академичния стил, който е неразбираем и сложен, затруднява децата и ги отблъсква да учат.
Ще настоявам и да се постави акцент върху извънкласните форми на обучение, да се развива масовият ученически спорт, да се стимулират творческите изяви, допълнителни занимания и дейности, които възраждат националната културна памет, за подготовка за работа и живот във високотехнологичното общество на знанието.
Обучението на малцинствата и най-вече на децата от ромски произход също е сериозно предизвикателство. Необходим е екип от експерти, който да разработи реалистична програма за решаване на този въпрос.
- Социалистите започнаха сериозна кампания срещу навлизането на джендър идеологията в училищата. Каква е опасността според вас?
- Ще продължа да отстоявам позицията си да не се включва по какъвто и да е било начин джендър обучението в учебниците и училище независимо в кой клас. След като навършат 18 години, децата имат право да приемат различни ориентации. Но дотогава, докато са на училище, не бива да им се внушава каквото и да било в тази сфера, за да не им се изкривява психиката.
- Какво още очакват симпатизантите от вас като бъдещ депутат?
- Те настояват за мир и в този смисъл не бих подкрепил власт, която иска да ни въвлече във война. Ще положа всички сили историята на България да отговаря на истината, не както сега - да се изкривява и изопачава в изгода на нездрави политически интереси. Не бива да се забравят постиженията до 1989 г. Факт е, че България се превърна в модерна индустриална страна с развито земеделие, безплатно образование и здравеопазване, със световни постижения в културата и науката. Младите трябва да знаят, че БСП наследи революционния дух на своя народ.
Миналото на БСП показа, че много от политиките, които отстояваме днес, са били реалност. БСП е лява партия, партия на народа, която носи отговорност - повече грижа и внимание към онеправданите, към трудещите се, към бедните. БСП има своя епична история, която не трябва да позволим да се ругае.