16 Юли 2024вторник15:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЕРБ са шампиони по лобистки закони

170 депутати са били "глухонеми" при парламентарния контрол, Коалиция за България с рекорд по активност

/ брой: 152

автор:Дума

visibility 889

Мнозинството на ГЕРБ се оказва шампион по прокарването на лобистки закони още в първата година от работата на Народното събрание. Този парламент е стъпил много здраво на пистата за прокарване на лобистки интереси и за 4 години може да надмине всички свои предшественици, сочи мониторинг на Института за модерна политика, представен вчера.
Институтът е наблюдавал 102 законопроекта, от които 58 попадат в зоната на сивото законодателство. От тях 30 вече са приети и са действащи закони. От 38 законопроекта, внесени от февруари до юни т.г., 19 попадат в "сивото законодателство", три засягат правата на гражданите, а 16 нарушават принципите на доброто управление, твърдят анализаторите.
Председателят на ИМП Борислав Цеков бе категоричен, че рязко се е влошило качеството на приеманите закони. По думите му приемането на закони "не е съпроводено с анализи за тяхната социална значимост, мотивите на повечето законопроекти са изключително голословни, представляват общи фрази, неподкрепени с никакви данни и оценки". Това създава усещането, че по-скоро целите са други, а не голословните фрази, посочени в мотивите, каза Цеков. Това е най-пробитият от частни и корпоративни интереси парламент през последните години, подчерта още той.
Докладът отчита принизяване на парламентаризма и обезличаване на дебатите. Мнозинството е твърде неубедително и прибягва до "гилотината" на механичното си мнозинство, пише в доклада.
170 депутати не са взели никакво участие в парламентарния контрол през първата година на този парламент. Заради това се оказва, че организацията на парламентарния контрол върху правителството не е ефективна и не съответства на ролята на НС. Почти три четвърти от всички депутати са били "глухонеми" при въпросите и питанията към министрите.
Първото място по активност заема Коалиция за България. Червените депутати са поставили 70 актуални въпроса и 11 питания. Средната норма на въпроси на депутат от КБ е малко повече от 2 въпроса. Най-много въпроси са отправили Антон Кутев и Петър Мутафчиев. Синята коалиция е втора по активност със 73 въпроса и 6 питания, поставени от 12 депутати. Третата позиция по активност е на депутатите от "Атака", а четвъртата на независимите депутати, от които най-любопитен е бил лидерът на РЗС Яне Янев. ПГ на ГЕРБ е на последно място с внесени само 4 въпроса и 3 питания.


Властта посяга на гражданските права

Според доклада на института много от законите на сегашното мнозинство посягат на гражданските права. Пример са последните промени в НПК, с които се възстанови фигурата на т.нар. "вечен обвиняем" и се даде възможност за произнасяне на присъди само на базата на доказателства, събрани със СРС. Според политолозите сериозни въпроси от правозащитен и конституционен характер повдига и лансираната идея за "специализиран съд" срещу организираната престъпност. На парламентарния процес се гледа като на инструмент за налагане на политическата воля на управляващата партия. Били сме свидетели нееднократно на отношение, подобно на това в казармата, коментира Димитър Аврамов.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 650

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 352

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 354

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ