01 Август 2024четвъртък06:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Европа вече трудно търпи Брюксел

Недоволството срещу ЕС няма да спре с референдума в Англия

/ брой: 141

автор:Галя Кларк

visibility 4080

Вчера бе съдбовен ден за едно от най-важните решения на британците. Ден не просто на избори, при които, ако човек сгреши, след няколко години може да поправи вота си. Казват, че излезе ли се от съюза, връщане назад няма. Тази теза е любима не само на Камерън, но и на еврократи като Юнкер.
На британците им е писнало, гади им се от ЕС и неговите управници в момента. Юнкер е толкова противен и арогантен към британците, и не само към тях! Вярно е, че този съюз е олицетворение на дебелокожата бюрокрация, на безумни квоти и нереалистични регулации. В тази нездрава среда е повече от ясно, че процъфтяват национализмите и желанията на много от европейските страни да напуснат потъващия кораб.
И все пак. Видяхме в началото на 90-те години до какво доведе едно разпадане на съюз. Изпобиха се помежду си арменци и грузинци, други бивши републики от СССР. Нима е невъзможно за някое парченце земя в ЕС да започнат подобни спорове? Нищо чудно! Не че след излизането на Британия или разпадането на ЕС ще се стигне до война, но ще има значително по-голяма опасност от избухване на конфликти. "Съединението прави силата" - надписът на парламента ни, е в сила.
Много лесно е да си поддръжник на кампанията Leave, когато си в България - някак романтично е да се зашлеви шамар на брюкселския идиотизъм. Не само британците, всяка европейска нация, а българите още повече, има за какво да се оплаква в ЕС. Но ако човек е на Острова и е българин, няма да му е леко... Та централната точка на дебата за излизане или оставане е емиграцията, по-точно източноевропейската. Много чужденци, които честно работят по ферми и фабрики, се чудят при излизане от ЕС какво става с тях. Дошли легално в страната заради "свободното движение на хора и капитали", а в бъдеще - напъдени? Чудят се и работодателите, защото местна работна ръка за тежка работа с минимално заплащане не могат да намерят. Безработният англичанин ще се оправя някак със социалните помощи, не му се налага да бачка за стотинки.
Голяма част от британската икономика се държи на поляците във фабриките, на българите и румънците по полетата, условно казано. Три милиона са и не лежат на гърба на социалните всички тези хора. Има и изключения. На голяма част от британското общество вече му е писнало от чужденци, но е твърде късно - още след войната са ги поканили и няма мърдане. Има трето поколение деца на мигранти, които са британци по национално съзнание. Вече има и много деца, родени от българи на Острова, които се развиват тук и имат британско съзнание. Има и такива, които не искат нови мигранти "да им вземат работата".
Огромен процент българи в момента имат роднини в Англия. Завръщането на визите би било голям удар. В момента свободно из Европа се движат нашенски гурбетчии, използват евтините самолетни линии, минибусите на бизнесмени, и пътуват нон стоп. Част от изработените пари те връщат при роднините в България.
Дебатите кое е по-малкото зло - бюрократичният Брюксел или неизвестността, омръзнаха на целокупното население. Би било добре Брюксел да получи шамар, но на каква цена? 
В българското политизирано фейсбук пространство по повод референдума е пълно с нашенски тотални глупости. Вотът няма да бъде манипулиран, двете страни продължиха с пропагандата до последния момент - в Обединеното кралство няма ден за размисъл. До последно продължи разделението на хората, които не знаят какво печелят, ако загубят, и какво губят, ако спечелят. Които са за оставане в ЕС, не го правят заради черните очи на Брюксел, а заради страха, че личното им материално положение може да се влоши.
Каквото и да се случи с Англия, едно е ясно - Европа вече трудно търпи Брюксел. Процесите на съпротива срещу ЕС в този му вид няма да спрат със събитията на Острова. Без промяна на Евросъюза и без връщане на смисъла от него за хората, не за богато хранените чиновници, едва ли в Брюксел може да очакват нещо добро.

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 756

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 773

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 823

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 869

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 779

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 900

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 828

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 869

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ