15 Ноември 2024петък04:00 ч.

Десислав Гечев - майстор на графиката и екслибриса

Известният русенски художник представя свои офорти, вдъхновени от Библията

/ брой: 182

автор:Огнян Стамболиев

visibility 3649

При все че е още млад, русенският художник Десислав Гечев (род. 1972 г.) е вече утвърден творец, с редица изложби, десетина наши и международни награди и преди всичко със свой почерк - в две трудни области: графиката и екслибриса. Новата му експозиция в залата на Русенската група на СБХ се радва на голям успех. Десислав Гечев е безспорен майстор-рисувач. Предпочел е графиката пред живописта заради своя идеал - офортите на Рембранд. Признава, че със своята светлина тъкмо те са го вдъхновили и така се е докоснал до алхимията на великия холандец. Още като студент във Велико Търново е предпочел  техниката на офорта, при който все още се работи с иглата и грунда.

"Полетът на Леда"


Ето какво споделя той за тази техника: "Сухата игла е може би най-елементарната, погледната технологически, техника в т.нар. "дълбок печат", но това съвсем не значи, че с нейна помощ не се създават шедьоври. Офортът е основна техника, която изисква не само механично издраскване на предварително разработената рисунка като при сухата игла, но и владеене на редица тънкости, свързани с "ецването" (разяждане с киселина) на медната или цинковата плоча. Обогатяването на офорта с различни спомагателни техники като акватинта, верниму, резерваж и т.н. го прави да изглежда приказно неповторим. Няма как обаче без една предварително обмислена, преживяна и детайлно разработена подготвителна рисунка-проект да бъде направена сериозна графика в която и да е графична техника..."

"Корабът на глупците"


Тези прекрасни офорти са вдъхновени от Библията, която художникът чете и препрочита (чудесен е цикълът "Седемте земни гряха", решен много оригинално и с ирония!), а също и от класическата литература и философията. Без съмнение, русенският художник притежава солидна хуманитарна култура и умее да мисли интересно. Тези работи са наистина празник за окото и интелекта. Явно, че доброто четиво оставя трайна диря в съзнанието на Десислав Гечев, около която по-късно той натрупва, моделира бъдещата си рисунъчна композиция.
Вторият интересен момент в експозицията са екслибрисите. Показват сериозна литературна култура и са продължение на търсенията му в графиката, при това решени оригинално, с фантазия, чувство за хумор и филигранно бижутерски изработени.

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ