ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток
БСП внесе в парламента законопроект либерализацията на електричеството за бита да започне след 2 години
/ брой: 218
Либерализацията на пазара на тока за битови потребители да бъде отложена с две години. За това постигнаха съгласие "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и ГЕРБ при среща между двете коалиции в парламента.
"От ГЕРБ разбират, че нямаме изграден добре работещ модел, който да защитава енергийно бедните хора и затова те ще подкрепят нашата законодателна инициатива за отлагане на либерализацията до създаване на такъв модел, който гарантира спокойствието на българските граждани“, коментира Драгомир Стойнев след срещата. Малко след това от левицата официално внесоха в деловодството на НС и законопроект по темата.
"Това не беше разговор за съставяне на правителство. Говорихме по национално отговорни теми, които вълнуват българското общество”, коментира след срещата и председателят на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Атанас Зафиров. Той съобщи, че е очертал в разговора няколко важни неща, които смята, че трябва да вземе като решение Народното събрание. Сред тях са отмяната на конституционните текстове в частта за правомощията на парламента. "Ще държим и настояваме в Бюджет 2025 да бъдат защитени социалните ангажименти на държавата към българските граждани", допълни още той.
Коментар след срещата направи и Бойко Борисов, видимо недоволен от развоя на разговорите. Той специално подчерта, че е открил повече прилики между ГЕРБ и ИТН, отколкото между ГЕРБ и БСП, но коментира ядосано:"Партиите повтарят предизборните си програми и се води предизборна агитация. Ако всички ние не се откажем от този стил на работа, нищо добро няма да произлезе и от този парламент. Да се започне със законодателна програма, категорично парламентът би бил обречен на неуспех, защото това се е случило и в предишния парламент и подобни подходи водят до чудовища в бюджета".
Малко по-късно Парламентарната група на левицата проведе и среща с ПП-ДБ, на която бяха обсъдени предложения за законодателна програма. Именно енергетиката беше темата, по която двете коалиции имат най-много различия, стана ясно по време на разговорите. Затова беше решено двете коалиции да излъчат работни групи, които да обсъдят различията им в тази сфера. Николай Денков открои и три пресечни точки, които е намерил със социалистите - законността, социалните плащания и антикорупционните закони. Двете коалиции постигнаха съгласие и за отварянето на Изборния кодекс. Левицата настоява за две основни неща - премахването на мъртвите души от избирателните списъци, за което ПП-ДБ и ИТН вече си стиснаха ръцете, и въвеждането на преброителни центрове, където бюлетините да се броят под видеонаблюдение и в присъствието на медии.
По повод записаното в декларацията на ПП-ДБ желание за кордон около Пеевски съпредседателят на ПГ на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Борислав Гуцанов припомни, че БСП има решение относно управлението с ДПС отпреди доста години, преди още ПП да съществува като партия. „Голяма част от акцентите във вашата декларация са приемливи за нас. Например, ВСС с изтекъл мандат няма как да взема решения“, каза той.
От своя страна Зафиров подчерта, че „огромната част от проблемите”, за които говорят от ПП-ДБ, се дължат на променената по неподходящ начин Конституция и най-вече в частта с Изборния кодекс. Денков се опита да защити действията на градската десница и предложи разговорът по темата да спре дотук. Зафиров обаче подчерта, че от ПП-ДБ са разполагали с достатъчно време, ако са смятали, че има несъвършенства в Изборния кодекс, да го променят, и изтъкна, че от ПП-ДБ са управлявали активно с хората, срещу които сега предлагат „санитарен кордон".