25 Юли 2024четвъртък18:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Унгария отбеляза Деня на предците

/ брой: 158

автор:Радко Ханджиев

visibility 2033

Bulgarian Press Pool-Budapest

За пети пореден път унгарците честват Деня на предците. Както у нас в Деня на народните будители на 1 ноември отдаваме почит към делото на българските просветители, книжовници, революционери и будители на националния дух, така и в Унгария, 20 август - денят на Свети Ищван, който е един от националните празници, вече се отбелязва и като Ден за отдаване на почит към предците. Чрез насърчаване на прояви за разкриване знанията на предците за възпитаване на ценности като качествено, здравословно мислене и начин на живот, на уважение, доверие и любов един към друг, смята се, че по такъв начин се утвърждава чувството за произход и идентичност, като ключ към бъдещето на унгарската нация.

Съвременните историци поставят в пантеона на най-великите унгарски държавници първия крал - Ищван. В 1000 г. от н.е. той налага християнството за официална религия и като надгражда традицията и наследството на предците, приобщава под скиптъра си многобройните народности - постижение, което преди маджарите не успяват нито хуни, нито авари, нито другите племена, обитаващи Карпатския басейн. Така крал Ищван полага основите на държавно строителство, което без прекъсване продължава пет века, превръщайки Унгария в християнска империя в сърцето на Европа, с която всички съседи е трябвало да се съобразяват. Естергом става главен политически и религиозен център на унгарските земи. В този град на река Дунав кралят построява величествена базилика и не по-малко величествен за времето си кралски дворец. Законодателна му дейност е тясно свързана с новата религия. Негова заслуга е създаването на унгарска архиепископия - независима от епископите на Свещената Римска империя. Не случайно той е наричан "Апостол на Исус" и през 1083 г. папа Григорий VII го канонизира за светец.

Тази година празниците в чест на Деня на предците продължиха пет дни. В Националния парк Бугац - в сърцето на унгарската пуста, за първи път дефилира номадски парад с участието на стотици биволи, камили, каруци, символизирайки пристигането на маджарите в Карпатския басейн. Интерес представляваха демонстрациите на стрелба с лъкове, направени от същия материал като оригиналните, реконструирани от находки, открити от археолозите. Възпроизведени бяха състезания по древни спортове, средновековни рицарски двубои и сцени на битки, а зашеметяващите умения на джигитите в конните надбягвания се превърнаха в незабравим спектакъл. 

Между две големи юрти бе изградена трета – най-гигантската сглобяема юрта в света, изработена от естествени материали. Това е шатрата на Атила. В легендите на унгарците, както и на прабългарите, хунът Атила е смятан за велик техен предшественик.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 439

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 445

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 471

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 420

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 417

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ