14 Август 2024сряда00:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Знание

По празниците

Изпускайте парата чрез правилни скандали

Ако партньорът ви крещи, отговорете по същия начин

/ брой: 250

автор:Зорница Веселинова

visibility 712

Искате да живеете колкото се може по-дълго? Тогава не избягвайте семейните скандали - особено тези по празниците, но се постарайте те да бъдат правилни, съветват американски учени.  

Цели 32 години психолози от университета на Аризона изясняват как реакциите в ситуации, предизвикващи раздразнение и гняв, влияят на продължителността на човешкия живот. Те проследяват отношенията между партньорите при 194 семейни двойки. Резултатите са публикувани в няколко научни издания. 

Изследователите установяват, че 

залогът за здраве и дълголетие 

са правилните кавги - тези, при които участниците се карат по един и същ начин. С други думи, реагират на "противника" реципрочно и не потискат гнева си с цел по-бързо помирение. По думите на Кайл Бурас, ръководител на научния екип, добрият семеен скандал - най-вече по време на празници, когато домакинята е под пара и дори незначителната словесна искричка би подпалила пожара на кавгата, е за предпочитане пред лошия мир. Ако перифразираме това твърдение въз основа на третия закон на Нютон в динамиката, "противодействието трябва да е равно по големина на действието".

Бурас уточнява: "Реакциите на съпрузите могат да се различават по стила си - някои изпадат в истерия, отговаряйки на несправедливи според тях упреци и обвинения, а други 

мълчаливо потискат яда си 

Несъгласуваното отразяване на партньорското поведение усложнява отношенията, а това на свой ред се отразява негативно на здравето и продължителността на живота".

Статистическите данни, обработени от американските изследователи, сочат, че колкото по-често партньорите "преглъщат" своя гняв в семейните караници, толкова животът им е по-кратък. Важна подробност: отстъпчивите мъже страдат два пъти по-често и по-дълбоко, отколкото сдържаните жени. Учените от Аризона не са се фокусирали върху ситуациите на мирно съвместно съществуване, при които двойката живее хармонично, без свади.

Пак американски психолози, но от университета на Индиана, твърдят, че 

през зимата жените са по-капризни 

и по-склонни да предизвикват скандали. Те експериментират със самки на хамстери. Тезата им е следната. През мразовития сезон тъмната част на денонощието е по-дълга и в резултат от това организмът на нежните създания започва по-активно да синтезира хормона мелатонин, който регулира и пренастройва денонощните ритми на съня и бодърстването. А това влияе на психиката.

"Първоначално затворихме самките в помещение, където светлината е изобилна и продължителна. След това 10 седмици женските хамстери пребиваваха в условията на кратък зимен ден", обяснява Ники Рандън, шеф на екипа. И през "лятото", и през "зимата" мишките са 

провокирани към конфликти 

Резултатът: в тъмнината те са доста по-агресивни и се бият помежду си по-често, отколкото на светло, защото организмът им произвежда по-голямо количество мелатонин. 

Учените предполагат, че мелатонинът влияе на агресивността индиректно, реагирайки с хормоните, синтезирани от надбъбречните жлези. А половите хормони, сочени досега като подбудители на женската проклетия, всъщност нямат никаква вина.

При самките на хамстерите и жените хомо сапиенс, естествено, се наблюдават съществени анатомични различия. Но функцията на надбъбречните им жлези е аналогична. Затова резултатите от експериментите на учените от Индиана може да се имат предвид при нежните човешки създания.

Нова партия се включва в стартиращото ляво обединение

автор:Дума

visibility 18

Жените са с по-ниски обезщетения за безработица

автор:Аида Паникян

visibility 504

/ брой: 153

Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 153

Мощен взрив стресна Бургас

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 153

2300 лева средна работна заплата у нас

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 153

Готвят лицензиране на гориво от "Уестингхаус" за VІ блок

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 153

"Активни потребители":

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 153

Нов пожар в РСМ до нашата граница

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 153

ЕС критикува Скопие за диалога със София

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 153

Новият лидер на "Хамас" иска преговори с Израел

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 153

Накратко

автор:Дума

visibility 1351

/ брой: 153

От панталона до заплатата

автор:Аида Паникян

visibility 709

/ брой: 153

Примитивна пропаганда

visibility 765

/ брой: 153

Деформирани представи

visibility 727

/ брой: 153

Благодарим ви, че ни отсрамихте!

автор:Нешка Робева

visibility 509

/ брой: 153

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ