14 Август 2024сряда16:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В институтите на БАН

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 574


Ще правят ток от водород от Черно море



Консорциум от два института на БАН - по инженерна химия и по океанология, спечели проект от програмата era.net (част от 7-а Рамкова програма на ЕС за използване на сероводорода от водите на Черно море за получаване на водород). Проектът е в сътрудничество с Политехниката в Тимишоара (Румъния) и Института по неорганична химия и електрохимия в Тбилиси (Грузия). Институтът по инженерна химия е координатор на програмата.


Количеството на сероводорода в черноморските води се оценява на 4.6 млрд. тона и като енергия се равнява на 9 млрд. мегаватчаса, съобщиха от академията. Всяка година се образуват нови количества сероводород, равняващи се енергийно на годишното потребление на природен газ у нас. Проектът прпедвижда директното превръщане на серодоворода в електроенергия с помощта на нов тип горивна клетка. Произведената електроенергия ще се използва за разлагане на морската вода до получаването на водород на място. Проблем е това, че сероводородът в Черно море е на голяма дълбочина, а в по-достъпни води е в по-ниска концентрация и трябва да се работи в открито море - на платформа или на кораб. Друга трудност представлява складирането на получавания водород и намирането на пласмент.


 



Шестима докторанти от АЕЦ "Козлодуй" ще се обучават в академията



Започна изпълнението на съвместна програма за обучаването на шестима задочни докторанти от АЕЦ "Козлодуй" в Института за ядрени изследвания и ядрена енргетика при БАН. Този вид сътрудничество се осъществява за първи път и е своеобразен мост между науката и индустрията, съобщиха от академията.


Представители на БАН, водени от председателя акад. Никола Съботинов, миналата седмица бяха в "Козлодуй" по покана на изпълнителния директор на централата Александър Николов. Ръководството на АЕЦ-а е оценило високо работата на учените и експертите от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика по изпълнение на стрес-тестовете, проведени в централата за безопасност на конструкциите, съоръженията и компонентите при екстремни климатични въздействия. Както стана ясно, на последното заседание на Комисията по ядрена безопасност към ЕС през януари 2012 г. е отчетен фактът, че България е единствената страна в Европа, използвала научния си потенциал за провеждане на стрес-тестовете. Ръководствата на БАН и АЕЦ "Козлодуй" решиха да бъде подготвена обща стратегия за популяризиране на ядрената енергетика. БАН ще продължи да оказва научно-методическо съдействие и помощ на "АЕЦ Козлодуй"  чрез създаване на съвместни екипи за участие в национални и международни проекти и конкурси.



Институтът по микробиология получи "Златен печат" за европейски мениджмънт



Институтът по микробиология "Стефан Ангелов" при БАН получи отличието "Златен печат" за европейски мениджмънт от Съвета на Европейската научна и културна общност, съобщиха учените. Наградата се връчва на изявени научни, културни и икономически институции, които са номинирани и за почетни членове на "Съвета на европейската научна и културна общност" за принос към развитието на българската наука, култура и икономика. Институтът е получил покана да стане член на този съвет. Отличието "Златен печат" за европейски мениджмънт в науката се връчва на института за висок престиж и обществено признание за приноса към развитието на българската наука. С отличието могат да се подпечатват всички важни документи на Института по микробиология в кореспонденцията с институциите в страната и с европейските страни.      



Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 411

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 494

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 345

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ