14 Август 2024сряда16:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Капелмайсторът ловец

Малко известно за Георги Шагунов

/ брой: 102

автор:Дума

visibility 1529

Композиторът на "Един завет" и марша на моряците "Чеда сме ние на морето" Георги Шагунов е един от обичаните и популярни бургаски музиканти в началото на миналия век. Името му е тясно свързано с развитието на воинската маршова песен у нас, на която той отдава 50 години. Популярният композитор е роден на 15 март 1873 г. в Пловдив, учил е в Държавната консерватория в Лион, Франция. Още преди да завърши диригентския курс, е назначен за помощник-капелмайстор в Лион. От 1897 г. до пенсионирането му през 1930 г. той е бил капелмайстор на "24-ти Черноморски бургаски полк".
Георги Шагунов е с всестранно творчество и изумителна продуктивност. Композира неуморно до смъртта си през 1948 г. Музикалното му наследство се състои от 922 произведения - маршове, валсове, забавна музика, музикални пиеси, симфонии, опери и др. В българските музикални среди няма единно мнение, но се предполага, че Георги Шагунов е композиторът на "Покойници, вий в други полк минахте". Произведение, което вече близо век е българската всенародна молитва за загиналите за България.
Малко се знае за ловните страсти и произведения на Георги Шагунов. Често в него са се борили ловецът и творецът. Ето какво разказва неговият добър приятел Данаил Денев от Бургас: "Голямата му страст беше ловът и веселбите, свързани с него. Щом го стегнеше шапката, особено като се нервира на репетиция от някои по-невъзприемчиви музиканти, хвърля палката, грабва ловната пушка и излиза в близкото поле на лов, за да се върне вечерта успокоен, с добро настроение и с торба, пълна с... новоизмислени ловни анекдоти, разкази и вицове. Той умееше да ги разказва с увлечение на веселите компании, на които бе душата".
Предлагам ви една негова ловна творба, написана през 1931 г.

    Ода на ловеца

Казват, че ний, ловците,
мязаме на скакалците,
че сме гонели Михала,
без да си погледнем хала.

Лъжи, казвали ловците -
викат отдалеч глупците -
опашати и големи,
като слонове в обеми.

Да! Признаваме ний всичко,
ний послъгваме мъничко,
но невинната ваджия
не я съди и кадия.

Наш'те приказки са мили,
популярност са добили.
При ловеца няма скука,
вярно ли е? Хай наслука!

Веднъж Шагунов отишъл на лов в местността "Дяковия чифлик", близо до Бургас. Успял да рани един заек, но в последния момент животинчето било грабнато от огромен орел. Шагунов веднага стрелял нагоре във въздуха по посока на орела. Изплашената до смърт птица изпуснала заека и той паднал в една полузамръзнала локва. Полетели пръски вода, които измокрили крилете на орела. Тай загубил равновесие и паднал, за да бъде тутакси хванат от смелия ловец.
Естествено орелът бива препариран. "Ако не вярвате, елате у нас и ще видите грамадната птица", завършва убедително  разказа си капелмайсторът.
            ...
Един ден Шагунов се поскарал със съпругата си и излязал на лов да се поразсее. Вървял по брега на морето с ловното си куче. Ловецът успял да простреля две патици, които паднали във водата. Било много студено и кучето не искало да влезе във водата и да ги извади. Разбира се, находчивият ловец незабавно намира изход. Сетил се, че в джоба си носи макара "Мечка" (поръчка на жена му, която забравил в джоба). Изтеглил дълги конци, привързал към тях сачми, закрепил ги към пушката така, че като стрелял, сачмите се забили в патиците, след което Шагунов издърпал двете патици на брега.

(Използвани са материали от книгата на д-р Николай Русев "По следите на една безсмъртна песен")
 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 411

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 494

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 345

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ