15 Юли 2024понеделник17:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Хюндай" ще строи новите блокове в АЕЦ "Козлодуй"

Очаква се реакторите да струват много повече от официално обявените 14 млрд. долара

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 2958

„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ще започне преговори с Hyundai Engineering & Construction Co.,Ltd за изграждането на 7-и и 8-ви блок на площадката в Козлодуй. Специална комисия е разгледала заявките на петте кандидати и е избрала корейската компания, съобщиха от "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ - дружеството, което е създадено специално за ядрения проект.
Разгледани си били документите на: Fluor B.V., Bechtel Nuclear Power Company Limited, Hyundai Engineering & Construction Co.,Ltd., консорциум с лидер China National Nuclear Corporation Overseas Ltd. и партньор China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction Co., Ltd., както и China Energy Engineering Corporation Limited.
От тези кандидати комисията е препоръчала само един - Hyundai Engineering & Construction като отговарящ на всички условия -наличие на инженерно-технически и строителен опит и експертиза, на икономически и финансов капацитет и изрядна документация.
Следващият етап е започване на преговори с предпочетената компания за условията на евентуалния договор за изграждането на новите ядрени мощности в Козлодуй - цена, срокове, начин на финансиране. Ако се стигне до подписване, договорът ще е за "инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрена централа на одобрената площадка в Козлодуй, с технология AP 1000.
Както е известно България не направи търг за технологията, а директно реши, че новите реактори ще са АР 1000 на "Уестингхаус". Това се случи с решение на Народното събрание, гласувано на 18 декември 2023 г.
Процедурата за заявяване на интерес от потенциален главен изпълнител на проекта, който да влезе в консорциум с американската "Уестингхаус", по чиято технология AP-1000 ще се строят реакторите, приключи на 2 февруари. Тогава от проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" обявиха, че заявления за интерес са подали пет компании, но не назоваха техните имена.
Не е изключено в близките дни парламентът да гласува решение,с което да се възложи на "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" да сключи договор за строежа на VІІ и VІІІ блок с фиксирана цена и конкретен срок за приключване на двата реактора – 60 месеца за първия и 54 – за втория. Преди да стане това обаче "Хюндай" трябва да подаде своята обвързваща оферта за изграждането на двата реактора, тя да бъде приета от българското дружество, а самата компания строител пък трябва да бъде одобрена и от "Уестингхаус", с която трябва да създадат консорциум за изграждането на новите ядрени мощности.
Самият договор за проектиране, изработване, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация обаче се предвижда да бъде подписан до началото на септември 2025 г., докогато вече трябва да е взето и крайното инвестиционно решение за строежа на единия или двата нова блока.
Очаква се цената на двата реактора да бъде доста по-висока от обявената от министъра на енергетиката Румен Радев преди дни като търсена от българското правителство. При подписването на междуправителственото ядрено споразумение със САЩ Радев каза, че е постижима обща цена до 14 млрд. долара за реакторите и цялата необходима за тях инфраструктура, което се доведе до производствена цена на ядрения ток от 65 евро/МВтч.
"Все още сме далече от първа копка. Тя би могла да се случи след две-три години. На този етап все още вървят подготвителни дейности за проекта коментира Антон Иванов ,съветник на икономическия министър пред БНР
В Европа все още няма реализиран АР 1000. Такива има само реализирани в САЩ, Китай и Обединени арабски емирства.

Църквата почита светите Кирик и Юлита

автор:Дума

visibility 24

Левите с послание за обединение

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 132

Няма да подкрепим Денков за премиер

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 132

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 236

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 228

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ