17 Септември 2024вторник00:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тормозят пенсионери, взимали хляба на младите

У нас работещите нито си знаят правата, нито ги отстояват

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 1709

Васка Пергелова

За мнозина служители в различни държавни структури да ходиш на работа означава по цял ден нищоправене. Но не само това. Трябва да умееш да се влееш в общия пейзаж на интригантство, клюкарстване и правене мръсно на другия. Човек, който няма нагласата за подобни неща, просто няма да оцелее там.
Преди време едно момиче, завършило една от най-елитните специалности в Софийския университет, на въпроса защо иска да я назначат на държавна работа, отговори: "Ами за да си клатя краката по цял ден".
Колкото и смешно и неестествено да звучи, това е факт и не е единичен случай. Сред другите неоспорими факти е и този, че на подобни служби винаги има един, който се изживява като нещо повече от шефа. Някой, когото не можеш да помръднеш в никаква посока, просто защото е близък или роднина на истинския шеф.

Ако си пенсионер - махай се

Голяма част от служителите са подложени на някакъв вид дискриминация на работното си място. Почти никой от тях не смее да направи или да каже нещо напреки, просто защото не знае, че има права, които трябва да се спазват.
Най-уязвими напоследък са пенсионерите, принудени да работят, за да изплащат заеми или други задължения, пък и просто, за да не живеят скотски. Някои от тях са подложени на постоянен психологически тормоз с цел да напуснат работа и да отстъпят мястото си на друг.
За тормозителите няма значение дали пенсионерът, изгонен от работа (но трудоспособен) утре ще може да си купи хляба.
Специални закони на ЕС защитават правата на работещите. Сред основните права в Европейския съюз е справедливото отношение към работещия. Незаконно е да се прилага дискриминация поради пол, възраст, увреждане, етнически или расов произход, религия, убеждения или полова ориентация. От 1970 г. досега са били приети 13 законодателни акта по отношение равните права на мъжете и жените на работното място. От 2000 г. към законите на ЕС са прибавени и други, които забраняват и дискриминацията по отношение на възраст.
За разлика от европейските си съграждани обаче българските работници нито знаят правата си, нито ги търсят.

И в България има закон

Правото да не бъдеш подлаган на дискриминация е ясно регламентирано в Закона за защита от дискриминация.
В чл.4 ал.1 е посочено, че е забранена всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.
В този закон е дадено и определението за тормоз на работното място. Това е всяко нежелано поведение на основата на дискриминационните признаци, изразено физически, словесно или по друг начин, което има за цел или резултат накърняване достойнството на лицето и създаване на враждебна, обидна или застрашителна среда.
Да, закон има. Няма кой да го прилага. Пък и дискриминацията в нашето недоразвито общество често се подминава с думите: "А капризи, де!".

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ