14 Ноември 2024четвъртък07:21 ч.

Актуално

Княжеският вернисаж:

Природата на хартия и порцелан

Докато съм жив, ще поддържам връзка с Националния природонаучен музей и с българската общественост, казва княз Никита Лобанов-Ростовский

/ брой: 95

автор:Никола Филипов

visibility 2463

На 18 май във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН в София бе открита изложба на предоставената от княз Никита Лобанов-Ростовский колекция "Природата на хартия и порцелан". На откриването (вернисажа) присъстваха руският посланик в София Н.Пр. Анатолий Макаров, бившият премиер Симеон Сакскобургготски, Теофана - принцеса на Саксония, бившият посланик на България в Лондон Валентин Добрев и други общественици и научни работници. По този повод дарителят, роденият и израснал в София руски княз Никита Лобанов-Ростовский, любезно отговори на нашите въпроси.

- Уважаеми г-н Лобанов, защо за тази изложба употребявате думата вернисаж? Какво е специфичното?
- Вернисаж е френска дума, която буквално означава лакиране на съответната картина преди откриването на изложбата. С течение на времето обаче думата вернисаж е придобила специфично звучене и международен характер, включвайки някои подробности по ритуала на откриването. Изложба можем да открием и като отворим вратата за посетители, нали така? Вернисажът предполага тържествено откриване, на което са поканени и присъстват официални гости, представители на различни организации, клубове и дружества, има журналисти и т.н. Вернисажът е доста по-забележително откриване и на това събитие имаше широк спектър от гости.
- Защо решихте да подарите тези експонати на Националния природонаучен музей?
- Защото този музей и неговите сътрудници ме мотивираха да стана геолог. Още като съученици, бъдещият доцент и сътрудник на музея Светослав Петрусенко ми показа своя сбирка от минерали - кристали, турмалини, кварц от Витоша... И така ме "зарази" да издирвам и събирам такива. А някогашният директор на музея акад. Иван Костов, който тогава бе професор по минералогия, ни поощряваше и разрешаваше да се присъединим към специализираните екскурзии за студенти за наблюдения на находища на минерали. Ученици на по 13-14 години да ходим редом с професор - това бе нещо повече от гордост за нас и морална подкрепа от негова страна. Това бе показател, че интересът ни не е незначителен. И наистина - от шест души петима станахме геолози изследователи и преподаватели, геолози от висок ранг.
- Подписахте документ, че дарявате 8000 евро за ремонт на зала в музея. Бихте ли разказали подробности?
- Правя това целенасочено в името на светлата памет на акад. Костов. Планираме на 5 октомври да открием тази обновена зала с минералогически експонати, някои от които са също мои дарения. Каня ви на вернисажа...
- Това не е първото ви дарение... Разкажете нещо за по-интересните дарения, които сте направил?
- Навярно най-интересното и важно е късчето от планетата Марс. Получих го като подарък от Природонаучния факултет на Оксфордския университет, където основах с изцяло мое дарение Факултет по планетарна геология. Преподарих късчето от Марс на Националния природонаучен музей при БАН в София като жест на благодарност за кариерата ми на геолог. То бе оценено от компетентна комисия при завеждането му като експонат за 25 000 долара. Подарил съм също портрет на основателя на геологията - Чарлз Лайъл, а така също и различни минерали.
- Паралелно в музея има изложба на Светослав Петрусенко - предмети, изработени от различни минерали. Има ли връзка между двете изложби?
- Да. Това са предмети, изработени от различни минерали. През последните двайсетина години, когато идвам в София, се срещам с Петрусенко. Той е някогашен мой съученик и дългогодишен приятел - нашата дружба е вече на повече от 70 години! Почти винаги му нося някой "утилитарен" предмет, изработен от полускъпоценни камъни и минерали - яйце, лампа, пепелник... Той има хоби да колекционира подобни предмети и аз му ги купувах от антикварите и пазарите на Лондон. След като е събрал такава интересна колекция, от полза е тя да бъде показана на обществеността.
- Каква е целта на тези изложби?
- Можем да споменем няколко цели, като основните са популяризирането на природата с нейните ценности и дадености, а така също и популяризиране на дейността на Националния природонаучен музей. Някои от декоративните предмети ще предложа да украсят коридорите, стълбището, офисите и дори сервизните помещения. Докато съм жив, ще продължавам да поддържам връзки с този музей и с българската общественост. Защото не само съм роден и израснал в София, но и моите предци имат принос към Освобождението и утвърждаването на България като независима държава след петвековното турско иго.
- Какви са бъдещите ви планове?
- Вече споменах за откриването на обновена зала с експонати към музея - зала, специализирана за различни скъпоценни и полускъпоценни камъни и минерали, срещащи се в природата. Участвам в откупуването на експонати за манастирски музей в манастира "Свети Кирик". Там навремето е имало Богословско училище, спонсорирано от моя дядо княз Иван Н. Лобанов-Ростовский. Документите и вещите, свързани с това училище, са съхранени от потомците на архиепископ Дамян и аз ги откупувам за подарък на бъдещия манастирски музей.
Наскоро акад. Светлин Русев ме покани на изложба на картини от частни колекции в галерията на Съюза на художниците в София. Впечатлен бях от високото качество на картините и особено от картините на жени художнички. У мен възникна идея да се издаде каталог за българските жени художнички, който да съпровожда организирането на техни изложби в чужбина. Това ще е реклама за България пред световната културна общественост. Ще поставя на обсъждане този въпрос пред фондация "Кирил и Методий".
- Благодаря, г-н Лобанов, за любезността и изчерпателните отговори. Желая ви крепко здраве и още много години да съдействате за съхраняване и популяризиране на културата и изкуството сред настоящото и бъдещите поколения на България и по света!

На 19 май на заседание на Международната фондация "Св.Св. Кирил и Методий" е взето положително решение за издаване на каталог на българските жени художнички. Княз Никита Лобанов-Ростовский е поел половината разноски в размер на 3000 евро по отпечатването му. Другата половина е поета от собственика на  печатница "Лито Балкан" Борис Димитров. Акад. Светлин Русев се е ангажирал с помощ за превръщането на каталога в Енциклопедия на българските жени-художнички.


Директорът на Националния природонаучен музей при БАН проф. д-р Николай Спасов и княз Никита Лобанов-Ростовский при откриване на изложбата


Княз Никита Лобанов-Ростовский подписва документ за даряване на 8000 евро за обновяване на зала в музея

Част от присъстващите при откриването на изложбата
 

Княз Никита Лобанов-Ростовский бе награден с грамота от БАН


Част от експонатите на изложбата "Природата на хартия и порцелан"

 

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ