17 Ноември 2024неделя00:36 ч.

Полк. Боян Ставрев:

Вече имаме жени гвардейци

Нашият духов оркестър е сред най-добрите в света, казва командирът на Националната гвардейска част

/ брой: 242

автор:Георги Аргиров

visibility 4109

Полковник Боян Ставрев е възпитаник на Военната академия "Г. С. Раковски", която завършва през 1989 г. с пълно отличие. Военната му кариера продължава в танковата бригада в Горна баня и в канцеларията на Началника на генералния щаб на Българската армия. От 2008 г. е командир на Националната гвардейска част.


"Преди години имахме недостиг на кадри, а сега за едно място се бориха трима кандидати"


- Полковник Ставрев, какви "бойни единици" са на ваше подчинение?
- Командване, щаб, Първи гвардейски батальон; Втори гвардейски смесен батальон, в чийто състав е и 122 мм гаубична батарея, която има грижата да изпълнява салюти на официалните тържества; Рота за логистично осигуряване; Гвардейският представителен духов оркестър; Представителният ансамбъл на Въоръжените сили, който е наследник на Ансамбъла на Българската армия.
- Какво можете да разкажете за Представителния ансамбъл на Въоръжените сили? Доколкото ми е известно, доста имена от света на музиката точно оттам са започнали своята кариера.
- В началото на октомври отбелязахме 50-ата годишнина на ансамбъла. От създаването му до днес през него са минали Христо Кидиков, Михаил Белчев, Красимир Гюлмезов, Кичка Бодурова, Нели Рангелова, Маргарита Хранова, Георги Христов. В момента при нас работят Орлин Горанов, Райко Кирилов, Гуна Иванова. Дано не пропускам някого. Освен изброените при нас има много млади попълнения, като народната певица Валерия Стоилкова, поп певиците Вероника Пенчева, Емилия Валенти, Антония Маркова, Сунай Чалъков. Както се казва - идеално съчетание на опит и младост.
До 2009 г. ансамбълът беше част от Министерството на отбраната. С решение на Министерския съвет той премина към Националната гвардейска част.
- Какво заварихте и какво променихте за тези три години, г-н полковник?
- Излишно е да споменавам, че харесвам българската народна музика, а и не само нея. С колегите всеки ден се опитваме да подобрим условията на работа на войниците, музикантите, певците. Музикантите от оркестъра ходят на участия в страната и чужбина. Певците ни също. Нека не прозвучи като излишно самохвалство, но по мое мнение нашият духов оркестър е един от най-добрите духови оркестри в света. Само руските и тези от бившия Съветски съюз са малко по-добри, поне в материално отношение. Дали сме успели да създадем оптимални условия за работа на Националната гвардейска част само времето ще покаже.
- Какво представлява Гвардейският представителен духов оркестър?
- Първият военен духов оркестър в България е създаден през 1879 г. От 1892 г. оркестърът преминава към Лейбгвардейския ескадрон. Това е и първият професионален симфоничен оркестър - нещо съвсем ново за страната по онова време. На 1 февруари 1951 г. МС създава Представителен духов оркестър към Министерството на народната отбрана. Със свое решение от 2001 г. правителството на страната го изпраща в състава на Националната гвардейска част.
- На какви критерии трябва да отговарят желаещите да работят в Националната гвардейска част (НГЧ)?
- Най-общо - ръст 178-182 см минимум за гвардейците. Да имат средно или по-високо образование, да са български граждани. Подават се необходимите документи, правят се медицински изследвания и изпити за физическото и интелектуалното състояние на кандидата. Прави се цялостна проверка на кандидата от ДАНС. Едва след като те дадат своето заключение и кандидатстващият покаже успех на изпитите, го назначаваме в състава на Националната гвардейска част. При нас има както войници, офицери и сержанти, така и цивилни служители. Като цяло гвардейците са под пагон, както и музикантите. Певците са цивилни. Имаме мъже и жени - военни и цивилни, които са част от НГЧ. Лично аз не спирам никого, който иска да продължи своето образование. Както се казва - талантът (без значение какъв) трябва да върви ръка за ръка с образованието на човека.
- Остана да разкажете за гвардейците, които са на ваше подчинение.
- Националната гвардейска част е приемник на създадената през 1879 г. лична гвардия на княз Александър I Батенберг. Със създаване на държавата и встъпване в длъжност на новия княз възниква необходимостта от изграждане на специална военна част с охранителни и церемониални функции. Изборът пада върху Софийска № 1 конна сотня. На 30 юни или 12 юли (стар стил) тя осъществява първия официален ескорт на български княз. При тържественото шествие по софийските улици, сотнята за първи път е предвождана от личния флаг на княз Александър I.
За блестящото посрещане на българския държавен глава Първа конна сотня е определена с указ № 28 от 30.08.1879 г. за Собствен конвой на княза. През годините гвардейската структура се разраства от 150 души в началото до 600 души през 40-те години на ХХ век. Тя е в основата на школа за създаване на високоподготвени офицери, които заемат възлови места във военната йерархия на страната. Болшинството офицери усъвършенстват обучението си в чужбина.
Задължение на гвардията е да осигурява охраната на държавни, военни и стопански обекти в Софийския гарнизон. Сред тях най-важен е караулът пред парадния вход на Двореца, неизменно изпълняван от 1882 г. с часови, винаги в парадна гвардейска униформа.
От своето създаване до наши дни историята на гвардията следва възходите и паденията на българската държава. От 50-те до 90-те години гвардейските части претърпяват реорганизации и имат различни командвания от страна на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи, но винаги съществува представителна гвардейска рота за провеждане на протоколни и юбилейни мероприятия с национално значение.
С Постановление № 124 на Министерския съвет от 14 май 2001 г. Националната гвардейска част е утвърдена като представително военно формирование на Българската армия. Тя участва при провеждането на представителни и протоколни мероприятия с национално значение, в които участват Президентът на Републиката, Председателят на Народното събрание, Министър-председателят, Министърът на отбраната и началникът на Генералния щаб на Българската армия.
С Постановление № 260 от 2 ноември 2009 г. е приет нов Правилник за структурата, организацията и реда за използване на Националната гвардейска част. Националната гвардейска част е утвърдена като представително военно формирование в състава на въоръжените сили и структура на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Празникът на Националната гвардейска част е на 12 юли.
- Какви са най-честите проблеми, с които се сблъсквате в ежедневната си работа, полковник Ставрев?
- Колкото и каквито и да са проблемите те се решават малко по малко. В момента правим ремонт на сградата на Първи батальон. Нямаме плац, но съм убеден, че до 1 година този пропуск ще бъде решен. Липсва ни добра спортна база, работим и за решаването на този проблем. Преди години имахме недостиг на кадри, наскоро проведохме конкурс за 20 вакантни места. За едно място се бориха трима кандидати. През следващата отново ще проведем конкурс за набиране на кандидати за работа в НГЧ.
- Имате жени-гвардейци в редиците си.
- Допреди 2 години не бе разрешено жени да бъдат гвардейци. Разбира се, ние никога не сме проявявали дискриминация към тях, всичко се определя от Наредба № 14 от 18.10.2005 г. на министъра на отбраната. Към тази наредба имаше приложен списък на дейностите във въоръжените сили, за които поради тяхното естество или условията, при които се осъществяват, полът е съществено и определящо професионално изискване, в т.3 на този списък, една от тези дейности е: "Отдаване на почести от гвардейското поделение за отдаване на почести от структурите на НГЧ". Тази именно точка 3-та от посочения списък стана повод за споровете между Министерството на отбраната и двете студентки - Елена Кръстева и Габриела Гълъбова, пожелали да станат гвардейци.
От една година насам със заповед на министъра на отбраната тази наредба е отменена и дава право и на жени, ако отговарят на условията, да бъдат гвардейци. Вече от една година българската гвардия се радва на дамско присъствие. В редовете на НГЧ е първата жена гвардеец - Гергана Иванова, а през тази година приехме още една. За тях мога да кажа, че напълно се вписват в гвардейския строй, наравно с мъжете. Тяхното присъствие е един допълнителен стимул за по-мотивирана и активна служба на останалите.
- Как се справяте с дисциплината, полковник Ставрев? Преди месеци се разшумя за гвардеец, който бе обвинен в търговия с крадени автомобили и части за автомобили.
- Безкомпромисен съм към прояви, които накърняват честта и достойнството на хората, както и на НГЧ! Наказвал съм за дребни провинения, уволнявал съм за по-сериозни! Въпросният гвардеец незабавно го уволних, в момента с него се занимава Военна прокуратура. Но все пак - всеки дошъл на работа при нас, има навършени 18 години и сам носи отговорност за действията си. Работата ни по укрепване на дисциплината е подчинена на стриктното изпълнение на утвърдените изисквания на гвардейските ценности и принципи.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ