Какво означава да си 37-и по качество на живот?
/ брой: 192
Тези дни научихме, че в класацията на страните в света България се е наредила на 37-о място. Съответстват ли обаче резултатите със субективното усещане на хората, пита Еми Барух в "Дойче веле".
За някои коментатори този резултат дори е сравнително добър. Изброени в низходящ ред, 5-те показателя за страната са: по динамика на икономиката сме на 54-то място; 42-ри сме по образование и здраве; на 38-о място сме по политическа среда и на 37-о по качество на живота.
Но какво точно показват тези резултати? Със сигурност средностатистическият българин не е доволен от качеството на живота си. Защото за хората определящ е не използваният в изследването коефициент Джини (показател за неравенство в доходите между половете), а реалното ниво на здравеопазването, качеството на образованието, възможността за професионална реализация и липсата на страх от бъдещето.
Какво да говорим за здравеопазването?! И без проучвания е известно, че съществува драматична неравнопоставеност при получаване на здравна помощ. При по-тежките и хроничните заболявания само хората, които могат да платят, имат шанс за качествено лечение.
Що се отнася до образованието - показателят за 42-ро място няма как да отчете, че за 20 години качеството на образованието у нас драстично падна. Според председателя на Съвета на ректорите проф. Борислав Борисов България трайно се утвърждава като страна, която произвежда псевдоспециалисти. Защото днес се предлагат повече места в университетите, отколкото са кандидатите, и всеки тройкаджия може да стане студент. А утре той ще бъде държавен служител, началник, ръководител, от чиито решения ще зависят перспективите на хора, икономически стратегии, ориентирите на страната и живота на средностатистическия гражданин, който няма как да е доволен от реалностите в тази страна.
Тове е и причината хората вече да се въздържат да теглят кредити - те се страхуват, че няма как да върнат парите заради увеличаващата се безработица. Също и чувството за безизходица и безперспективност расте. Затова и от тази държава, класирана на 37-о място по качество на живот, продължават да си отиват най-кадърните.