18 Ноември 2024понеделник02:08 ч.

Наблюдатели

/ брой: 49

автор:Ева Костова

visibility 1574

Една трета от младите с основно образование са без работа, а всеки четвърти между 18 и 35 г. със средно образование също е безработен. Това сочат данни на "Афис" на дискусия "Безработицата при младите - път без изход". Сочат и това, че 23 процента от младите българи са безработни, като 18 процента от тях са временно безработни, а пет - трайно. Отделно от това всеки пети младеж се занимава с работа, различна от придобития квалификационен ценз. Че кризата продължава да влияе най-силно на трудовия пазар под формата на загуба на доходи и работни места, вече е видно с просто око. А нашите управляващи като наблюдатели от ООН гледат и чакат. Какво - никой не знае, защото те не казват какви мерки предприемат, след като има такава ужасяваща безработица не при кого да е, а сред младите българи, които всеки ден купуват билет за някъде. В същото време по данни на синдикатите нито една антикризасна мярка не е взета на въоръжение.
Според председателя на парламентарната комисия по труда и социалната политика и депутат от Коалиция за България Драгомир Стойнев финансирането на реалните мерки за насърчаване на заетостта чрез бюджет 2011 г. е неадекватно, което прави Националния план за действие по заетостта 2011 г. "козметичен продукт, който не решава проблеми".
Замитане с опашката е и прословутата оперативна програма за развитие на човешките ресурси, която правителството много често спряга и на която се гледа като на панацея за трудовия пазар. Ученето през целия живот - и то е доста изпразнено от съдържание, връзката "образование - реализация" се къса упорито с какви ли не промени, стимулите за работодателите са повече пожелание, а бизнесът все още не спонсорира онези таланти, които утре ще липсват още повече. За квалификацията пък парите вървят някъде в паралелния свят.
Поводи за размисъл може да се открият в няколко примера от европейски държави: през януари 2009 г. гръцкото правителство подготви стимули за наемане на млади безработни до 30 г. Сред тях бе предложението за финансиране на осигурителните им вноски до 100% от държавата. Очакваше се да бъдат наети около 50 000 младежи.
През юли 2010 г. Ирландия обяви мерки за подпомагане на хора, които не успяват да си плащат ипотеките. Между тях бе и мораториумът банките да изчакват 1 година, преди да предприемат мерки.
От партията на Меркел предложиха през юни м. г. вдигане на данъците на богатите като компенсация за орязването на социални разходи.
А при нас Дянков предложи фискален борд - тоест ново рязане на социалните средства. Наблюдателите пак ще се хранят с мръвки, а ние - със зелето от свинското...

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ