"Заразата" на недоимъка
/ брой: 26
Главната инспекция по труда ще даде 11 предприятия на прокуратурата заради забавени или неизплатени задължения към работниците си. Новината от вчера щеше да е истинска, ако се съобщаваше колко от фирмите са осъдени. Защото при тази икономическа ситуация, въпреки Кодекса на труда и редица законови разпоредби за гарантирани вземания на работещите, делата се точат дълго във времето и с доста неясен изход впоследствие. Работещите с техните очаквания за вземане на изработени пари най-често остават някъде по-назад в списъка с финансовите приоритети на работодатели и държава.
Социалният министър обяви, че 72 фирми дължат 19 млн. лв. за заплати. Той се закани да сложи ред в забавянето на възнагражденията, като впрегна в действие трудовите инспектори. Те от своя страна се опряха в непробиваемата често стена на системно нарушаване на трудовото законодателство. Някои работодатели се издължиха овреме, други частично закърпиха положението, трети не се и стреснаха особено от проверките и директно записаха имената си сред 11-те за прокурора. Фрапиращите случаи означават милиони невзети пари от близо 17 000 армия на работници и служители. Сред тях са някои известни с имената си фирми, други са не толкова известни, но географията на тяхното местоположение е шарена и обхваща много региони из страната. Тоест "заразата" е повсеместна и обрича на недоимък и невъзможност да покриват разходи и кредити цели фамилии. Затова сигурно и министър Младенов отказа да каже колко човека работят в тях и колко пари им дължат фирмите.
Министърът коментира, че не е работа на ГИТ и Министерството на труда и социалната политика да разследва причините, поради които не са плаща на хората. Интересно на кого е работа тогава?
Министърът не каза и друго - дали сред тях има и фирми, на които държавата дължи пари. Вероятно не иска да хвърли сянка върху управляващите, които не искат или не могат да прекратят порочната практика държавата да не плаща на фирмите, а те от своя страна - на работниците. Не искат да се хвърля сянка и върху бизнеса, когото ухажват като съюзник в търсенето на изход от тежката икономическа ситуация. Шефката на ГИТ Румяна Михайлова обаче съвсем не под сурдинка изтъкна като основен проблем за неплащането на заплати междуфирмената задлъжнялост. Има и друго - увеличава се броят на констатираните нарушения, свързани с наемането на хора без трудов договор. Хора, които утре даже не могат и да претендират за заплащане. А ние сигурно ще прочетем за нови случаи на прокурорско внимание. За резултатите - ще почакаме.