17 Ноември 2024неделя08:06 ч.

Светът навлиза в Човешката ера

Потенциалът на хората става новият стимул за икономически растеж

/ брой: 45

автор:Ева Костова

visibility 2925

Вчера се говореше за Индустриална/Информационна ера, утре ще се говори за Човешка ера. Вчера ставаше дума за капитализъм, днес - за талантизъм. Пак вчера работници преследваха компании, утре - компании ще преследват работници. Досега компаниите диктуваха условията, утре ще ги диктуват служителите. До вчера имаше пресищане с таланти, утре - недостиг на таланти. Безработицата поради свръх предлагане утре ще бъде безработица поради специфично търсене. И още - ако до вчера работниците живееха в близост до мястото на своята работа, утре те ще живеят навсякъде. Ако вчера девизът бе: "Бъди икономичен и ефективен", утре ще е:

"Гледай навън, не навътре"

а "Размерът е от значение" ще бъде заместен от "Гъвкавостта е от значение".
Това са само част от 20-те епични момента от прехода към Човешката ера, която Manpower Inc., лидер при новаторските решения, свързани с човешкия капитал, обяви по време на Световния икономически форум в Давос. Терминът "Човешка ера" веднага поражда въпроса: "А досега каква ера беше?". Още повече за българина, който премина през социализма с човешко лице, сега търси това лице при... А светът междувременно, оказва се, навлиза в Човешката ера... 
Настъпването на нова световна епоха с това име обяви в Давос Джефри А. Джорес, председател и главен изпълнителен директор на Manpower Inc. Последвалата дискусия даде значителни индикации както за работодателите, така и за индивидите, защото човешкият потенциал става главен фактор за икономически растеж, твърдят специалистите. Затова и името на ерата не буди асоциации с каменната, бронзовата и желязната епоха, а по-скоро се родее с областите, които хората завладяваха с непрестанно усъвършенстващите се технологии - индустриалната, космическата и информационната ера.
В Човешката ера света го очаква да преживее

епоха на големи промени

в която бизнес моделите ще трябва да бъдат преработени, предлаганите стоки и услуги - преосмислени, а социалните системи - преоткрити, аргументират се експертите. Факт е, че съществуващите модели и социални системи са натоварени до крайност и са стигнали точката, в която са вече неприложими.
"Нашата способност като компании, правителства и, разбира се, като индивиди, да се приспособим към тази нова реалност, към новия начин на правене на нещата, ще зависи от това до каква степен можем да черпим от вътрешния човешки потенциал - талантът стана ключова различителна характеристика", казва Джорес. "Разбирането как да отключим този дух, страст и потенциал не е универсален подход и изисква от работодателите да се ангажират със своите хора на човешко ниво. Навлизаме в Човешката епоха", допълва той.
Много компании осъзнаха, че ако са в състояние да отключат потенциала на

точните хора и на точното място

могат да постигнат повече, отколкото са си представяли - дори и в среда, изпълнена с предизвикателства, споделят от Менпауер.
Работодателите разбраха, че точният талант сега е по-важен откогато и да било, но в същото време той се превръща във все по-оскъден ресурс. Така те се борят със следния парадокс - да намерят подходящия талант на подходящото място в подходящия момент, независимо от относително високото равнище на безработица. Според най-новото изследване на Менпауер за недостига на таланти, проведено с над 35 000 работодатели в 36 държави, повече от 30% от тях имат трудности да запълнят ключови работни места, които са жизненоважни за успеха на организацията им.
"В миналото се говореше за "война за талант", сега е "война за таланти", казва Джорес. "Това, което в момента наблюдаваме и чуваме от компаниите, с които работим, е, че за да напреднат, те трябва да разполагат с необходимия талант не само на няколко ключови мениджърски позиции, но и за всяка една роля в организацията. Финансовите маржове са свити до такава точка на напрежение, че всяка роля е от значение, всяка роля трябва да бъде възможно най-продуктивна и ефективна - от позицията на изпълнителния директор до тази на портиера. Организациите трябва да имат достъп до таланти - не само до капитал. Докато този процес еволюира, ще видим как

капитализмът ще бъде изместен от т.нар. талантизъм

и достъпа до таланти, отколкото до капитал, който ще се превърне в определящото конкурентно предимство."
Звучи невероятно, но в Човешката ера е по-важно от всякога компаниите да отделят време, за да разберат какви ще са нуждите на техните таланти - не само сега, а за пет или десет години напред, и да съобразят своята стратегия по отношение на човешките ресурси с бизнес стратегията си. След това трябва да станат по-гъвкави от гледна точка на това как привличат, задържат и развиват своите служители. Работодателите трябва да осъвременяват своите модели на работа и практики в областта на човешките ресурси, което ще им позволи да отключат потенциала, от който имат нужда, за да процъфтяват в тази нова реалност. Звучи като научна фантастика за българските условия, но в глобализирания свят ние не сме остров в океана, а част от този свят с неговите тежнения и предизвикателства.
Затова с пълна сила и за нас важи предупреждението на специалистите за задаващото се бъдеще. А то е, че докато организациите и правителствата осъзнаят, че единственият път към успеха е отключването на човешкия потенциал и осигуряването на подходяща среда, в която да се случи това, мотивацията и предпочитанията на индивидите ще придобиват нарастваща важност, прогнозират експертите. Светът вероятно ще стане свидетел на изместващата се сила от организацията към индивида.
След като талантите стават ключова конкурентна характеристика за работодателите, квалифицираните индивиди ще могат все повече да диктуват условията на работодателите за това как, къде и кога да работят. Технологиите ще продължат да освобождават, като преформулират понятията за гъвкава и съвместна работа, позволявайки на някои квалифицирани индивиди

да прескочат ограниченията на националните граници

и миграционните забрани, а на организациите - да се възползват от работна сила в коренно различни географски райони. Днес и това звучи като научна фантастика, но "тази нова реалност създава нови обществени норми. Необходими са нови начини за правене на бизнес, за да успеят както индивидите, така и компаниите."
"Тези, които успеят да отключат страстта и новаторството на човешкия дух, ще са хората, които ще спечелят в новата реалност, тази Човешка ера, където всички трябва да правим повече с по-малко. А хората, които не седнат и не обърнат внимание на това, бързо ще изостанат", категоричен е Джорес. "Крайно време е всички ние да осъзнаем, че човекът пред нас, талантът с различни умения, е този, който реално променя средата, в която живеем", допълва Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватска. "При такава ожесточена световна конкуренция всички трябва да сме много добри в това, което правим. Но, от друга страна, работодателите трябва да намерят начин да "пуснат на свобода" целия спектър от умения на своите служители и да ги ангажират на едно чисто човешко ниво, защото само така ще задържат при себе си тези висококвалифицирани хора и ще успеят в новата ера", казвя тя.

Вместо коментар

Да се разширяват инвестициите в човешки капитал при все по-голямо споделяне на отговорност за това между държавата, работодателите, местната власт и регионалните общности, без да се отменя отговорността на индивида. Активните политики на пазара на труда следва още да акцентират върху насърчаване на географската и професионалната мобилност на работната сила, както и върху развитието на устойчив сектор "социална икономика". За това настояват от КНСБ като синдикат. Те заедно с колегите им в КТ "Подкрепа" водят битка за увеличаване поне на минималната работна заплата от 240 на 280-290 лв. Сега, като се махнат удръжките, МРЗ остава под границата на бедност от 211 лв.
През 2011-а се очаква нарастване на броя на фалитите заради влошеното финансово състояние на предприятията от нефинансовия сектор и увеличението на лошите кредити, което ще доведе до увеличаване на задлъжнялостта на предприятията. Това съобщиха от БСК. Т.г. се очаква да има прекратяване на дейности в строителството, голяма част от фалитите ще са в търговията, услугите, транспорта, смятат от камарата. Общият размер на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор през 2009-а е близо 157 млрд. лв. От общите задължения 103,6 млрд. лв. са междуфирмени с осезателен ръст на просрочената част в тях. Сумите, които фирмите имат да получават от държавата и общините за изпълнени договори, са 833 млн. лв., от които над 600 млн. лв. са разплатени през 2010-а, а невъзстановените данъци, дължими от бюджета към бизнеса, са 2,4 млрд. лв.
Само 11 фирми, дадени на прокурор, дължат 8 млн. лв. изработени вече, но неразплатени на работниците заплати. В същото време прокуратурата твърди, че не се занимава с проблеми около неразплатени заплати.
Вече втора година правителството не предприема промени за увеличаване на доходите от пенсии и заплати. В същото време намаляват обезщетения за безработица и майчинство.
През четвъртото тримесечие на 2010 г. безработните в страната са 382 400, коефициентът на безработица - 11,2 на сто, сочат данни на НСИ. В сравнение със същия период на 2009-а броят на безработните се увеличава със 109,6 хил. Безработните младежи между 15-24 години са 70,4 хил.   
Толкова за Човешката ера в България.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ