16 Ноември 2024събота11:30 ч.

Интервю

Любослав Костов: Доходите продължават да изостават от инфлацията*

Над 1100 лева е вече разликата между средната и минималната работна заплата, казва главният икономист на КНСБ

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 2372

Интервю на Йоланда Пелова,   Радио "Фокус"


- Как оценява КНСБ Бюджет`2023? Разбрахме, че похвалихте донякъде г-н Асен Василев, но казвам донякъде, защото не му спестихте и критиките. Кажете сега какви забележки имате към министъра на финансите? Как вие виждате нещата?

- Похвалихме го, защото в крайна сметка той преписа, в добрия смисъл на думата, половината от нещата, които ние още преди месец и половина, когато г-жа Велкова изкара първоначалния бюджет, казахме. Какво имам предвид? Ние тогава казахме, че капиталовата програма е надценена с 2 милиарда. Това, което г-н Василев каза онзи ден, е, че намалява капиталовата програма с 2 милиарда. Очевидно и той, и ние сме оценили правилно инвестиционния капацитет на държавата до края на годината. 

Това, което тогава ние казахме, е, че приходите от данъци ще бъдат поне 1,5 до 2 милиарда повече. Това, което г-н Василев залага, е 1,6 милиарда допълнителни приходи от данъци, плюс допълнителни приходи от Плана за възстановяване, втория план. Така че по тази линия, както се казва, ни преписа, в добрия смисъл на думата. 

Но в политиката по доходите, в частта "Разходи", онази другата част, когато ние предложихме тези неща, той не е чул, тъй като няма компенсация на инфлацията, която е предвидена до края на годината, няма 10% за всички. Има най-вероятно само за педагозите - това, което е поето като ангажимент, 125% начална учителска от средна заплата, но това е ангажимент, който всяко правителство го изпълнява и всяка година се случва. Така че не идва с г-н Василев, няма и да си отиде с него, се надявам. Извън тези работи, парламентът отказа да вдигне минималната работна заплата от 1 юли на 850 лева - това, което КНСБ искаше. Много сектори стачкуваха.

- А едно такова увеличение колко ще излезе на държавата ни - минималната заплата да бъде 850 лева?

- Знам, че е малко фрапиращо, като си говорим за милиони и милиарди, но 175 милиона струва да вдигнем минималната от 780 на 850 лева от 1 юли за полугодието. Какво са 175 милиона? Ами, на бюджет, който г-н Василев предлага, от над 70 милиарда лева - това е всичко на държавата, което преразпределя в икономиката, 175 милиона са 0,2%, което кантарът не го лови и е въпрос на политическа воля. 

Всички експерти многократно сме водили дебати по темата за това дали трябва да нараства минималната заплата. Ние категорично ги печелим. И тук това не е самохвалство, защото има богати емпирични изследвания, които показват, че като се вдига минималната заплата, заетостта се вдига, безработицата намалява, растежът се вдига, потреблението се увеличава. 

Сега имаме нужда от ръст на потреблението, тъй като се видя, че то в последните месеци се забавя. Така че и по тая линия минималната заплата би могла да нарасне, за да подпомогне малко и реалния сектор. И в крайна сметка, имаме действащо законодателство, което казва каква трябва да бъде от 1 януари минималната, а именно - половината от средната, което прави 950 лева по сметките до момента. Ами ние предлагахме една междинна стъпка сега - 70 лева нагоре, и втора стъпка от 1 януари, както си е по член 244 от Кодекса на труда, за да може и бизнесът да го посрещне по-леко, да може и на хората да им компенсираме инфлацията и да намалим неравенствата. Така че това са морални, социални и икономически аргументи. 

И затова казвам, че ние експертния дебат отдавна сме го спечелили. Даже 2021 г. Нобеловата награда по икономика се даде на човек, който доказа, че когато нараства минималната заплата, се стимулира заетостта и влияе положително върху икономиката. Така че аргументът вдигаме минималната и се доближава до средната не е верен. Средната нараства повече от минималната и разликата между двете се увеличава и вече е над 1100 лева, а пък като съотношение е 41%. И преди 8 години беше толкова, така че нито нагоре, нито надолу, не сме мръднали.

- Можем ли да очакваме някакви промени между четенията? Какви са исканията ви и очакванията следователно? Реално може ли да се промени наистина нещо?

- Надявам се да може. Между първо и второ четене. Ние от КНСБ, както винаги, подхождаме отговорно. Изготвили сме конкретни законодателни текстове за Държавна агенция "Архиви", за НОИ, за НАП, за Българско национално радио и всички онези, които стачкуваха. За хората в читалищата и културните институти, на които им взеха 36 милиона. Надявам се г-н Василев, освен да им ги върне, да им вдигне малко и заплатите. Всички онези, които не са спрели да се трудят през последните две години и не са получили компенсация на инфлацията. За всеки един от тях имаме конкретен законодателен текст, който ще внесем през депутати между първо и второ четене. Някои ще го нарекат "лобизъм", аз ще го нарека "необходим лобизъм", защото без тези наши действия много често хората на труда, работещите биват забравени и всички се занимаваме кой какво казал и сме свидетели на някакви политически интриги всеки ден. 

Въпросът е, че като се внесе нещо за доходите на хората и е видно, че тия хора са на минимална или малко над минимална заплата - например, професори в Селскостопанска академия и доценти са на по 1100-1200 лева брутна заплата, като се внесе за тях и като го предложи едната партия, няма лошо да го подкрепят всички. Няма значение кой управлява и кой е опозиция и никой няма да им каже: "Защо гласувахте с тези или защо гласувахте с онези?". Напротив, ще им стиснат ръката и ще им кажат: "Благодаря!". 

Аз така разсъждавам и мисля, че трябва да има малко разум и при депутатите. Надявам се да ни чуят. Ние ще им го дадем написано, изискваме просто депутатът да го вземе и да го вкара в деловодството в парламента и да го гласуват.

- Говорим си за бюджета на държавата за 2023 г., въпреки че може би скоро трябва да помислим, г-н Костов, и за този за 2024 г.

- Всяка бюджетна процедура, всяка година започва февруари месец и свършва октомври. Реално ние в момента сме на средата на бюджетна процедура 2024.

- Това обаче трябва ли да ни притеснява и времето да ни притиска по някакъв начин?

- Ами, да му мисли финансовият министър. Въпросът е, че той за догодина има да решава много въпросителни от гледна точка и на данъците, тъй като те трябва да бъдат пипани, най-малко да се затворят ДДС-тата там, където бяха преди пандемията, тъй като това беше временна мярка. Бюджетът губи половин милиард от тази временна мярка и се доказа, че не работи, не води до намаление на цените за потребителите. 

И второто в данъците е данък "Печалба", тъй като ние сме задължени да направим 15% данък "Печалба" за мултинационалните компании. Тук ще възникне един въпрос - дали пък третираме равноправно всички икономически субекти в бизнеса, ако за едните е 15, а пък за българския бизнес е 10. Ние твърдим, че трябва да се вдигне 15% за всички, тъй като е най-ниският корпоративен данък у нас спрямо всички останали страни и народи в Европейския съюз. Това ще донесе около 2 милиарда допълнително в приходите. Та, първото предизвикателството пред г-н Василев за догодина са данъците, второто е политиката по доходи, тъй като там ние като представители на работниците и служителите ще протестираме, ще правим стачки. Не искам да плаша никой, но това, което се случи в последните две години, тъй като инфлацията е близо 30%, а пък хората масово получиха между 10 и 15%. Последният форум на КНСБ беше именно с такава цел - да покажем за всяка една икономическа дейност колко са изостанали реалните заплати.

Всъщност хората в обществения сектор са загубили 10% реална покупателна способност спрямо хората в частния сектор, а пък после искаме да стимулираме хората да заемат държавна работа - да стават учители, да стават медицински сестри и лекари или пожарникари и т.н. При всички положения трябва да има ръст на доходите, който вече да изпреварва инфлацията. Вече въпрос на разговор е, разбира се, но той трябва да бъде повсеместен и за всички, а не така на парче: Днес протестират НОИ - даваме на НОИ, утре някой друг протестира - да му затворим устата, да не ни притеснява.

- Ключови приоритети не са финансирани, не получават необходимото финансиране.

- Давам конкретен пример. Разходите за висше образование и наука намаляват като дял от БВП. В момент, когато трябва да отиват към 1%, те отиват към 0,3-0,4% от БВП.

със съкращения

*Заглавието е на редакцията

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ