16 Ноември 2024събота23:22 ч.

Къде е млякото?

/ брой: 273

автор:Иван Аладжов

visibility 2499

От Съвета на българските аграрни организации оповестиха, че България е единствената страна в ЕС, която не е в състояние да оползотвори отпуснатата й квота за мляко. Използвайки едва под 2/3 от предоставеното ни количество, ние произвеждаме значително по-малко, отколкото е вътрешната консумация.
При това млечната квота за новоприетите страни-членки, включително и за България, не е особено щедра. Освен това потреблението у нас през последните години силно е намаляло поради високата цена и ниското качество на родните млечни продукти.
За разлика от нас другите страни в Европа редовно произвеждат над предвидените за тях квоти и често дори са принудени да унищожават мляко, за да предотвратят свръхпредлагане, което да срине цената му, и за да се впишат в предвидените за тях ограничения.
Но кои са причините за това у нас да се внася някакъв продукт от вън, независимо дали той ще е мляко или нещо друго, вместо той да се произведе в страната?
От една страна, в основата на това е родният ни мързел и ламтеж за бърза и лесна печалба. Защото у нас проблем има не само с производството на мляко, а в почти всички сфери.
Достатъчно е човек да се поразходи из градовете ни. Преобладава мръсотия, разнебитени здания, улици и тротоари. И след най-малкия дъжд те се превръщат в езера. Защото никой не си прави труда да почисти и отпуши отводнителните канали.
Подобно е положението и с производството, независимо на какво. Много по-лесно и доходоносно е да се внесат залежали някъде по света продукти, от които другите се чудят как да се освободят, отколкото да се напънеш да произведеш нещо качествено и на разумна цена. Затова днес сме принудени да ядем и пием разни каши с неясно съдържание, а българските храни са се превърнали едва ли не в запазена марка за ниско качество.
Разбира се, има и ред други причини, за да изчезнат българските продукти от магазините. Сред тях е липсата на държавна политика, подкрепяща родните производители на храни, каквато се прилага във всички други страни от ЕС. Същото се отнася и по отношение на нашите млекопроизводители и животновъди, които са поставени в неравностойна конкурентна среда с минимални помощи от страна на тази държава.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ