16 Ноември 2024събота18:41 ч.

Сделката с Европа за зърненото ембарго

Властта се съгласи с предложението на ЕК за вноса от Украйна, така забраната ще изтече с месец по-рано

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 795

България и още четири държави, които обявиха, че търпят вреди от безмитния внос на украинско зърно в ЕС, договориха в петък миналата седмица сделка с Европейската комисия за обезщетение. В замяна те се съгласяват украински храни да продължат да се внасят в ЕС, без обмитяване и през следващите 12 месеца. 

Вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис съобщи, че е постигната "принципна договореност" с България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария до 5 юни само в петте държави да бъде забранен вносът на украинска царевица, пшеница, рапично семе и слънчогледово семе. Срещу това облекчение България, Полша, Унгария и Словакия са се ангажирали да отменят наложените от тях едностранно забрани за внос на украински храни. Очаква се служебният министър на земеделието Явор Гечев да предложи отмяна на българскотко ембарго. Има обаче една тънка разлика - нашата забрана за внос важи до 30 юни, а европейската - до 5 юни. Така почти цял месец по-рано ще бъде вдигната тази забрана, а поне на този етап не е ясно дали ЕК е склонна да я удължи.

Проблемът е, че у нас има много натрупано и непродадено зърно, което залежаваше по складовете, а жътвата чука на вратата. Нашата забрана влезе в сила от 24 април. 

Наличните складови запаси от пшеница, царевица и слънчоглед в България към края на март т.г. достигат близо 6 милиона тона (5 943 940), което се случва за първи път месеци преди новата жътва. Новият председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов обяви, че реално в складовете стои непродадена продукция за 4 млрд. лева за пръв път от 30 години насам.

На 19 април българското правителство взе решение да забрани временно вноса на 20 вида украински храни, сред които мед, вино, мляко, яйца, птиче месо и др. Съгласно договореността с Брюксел то трябва да бъде променено и сведено само до четирите стоки, договорени с ЕК. От първоначалното предложение на ЕК, по което беше преговаряно, е отпаднала забраната за внос на слънчогледово масло. Петте държави не са успели да убедят ЕК да разшири забранителния списък с още осем стоки, за които настояваха, включително мед, захар и птиче месо.

Вместо забрана вносът на слънчогледово масло ще бъде "наблюдаван" от комисията и ако количеството му застрашаващо се увеличи, петте държави ще могат да задействат предпазна клауза, като поискат да бъде добавен към забранените стоки. 

Комисията се ангажира и да помага на петте държави за украинския внос, минаващ през тях, да продължава към ЕС и света. Брюксел ще добави още 100 млн. евро от кризисния си земеделски резерв за обезщетение на земеделците в петте държави, към вече отпуснатите 56 млн.евро, които бяха разпределени между България, Полша и Румъния. За България бяха разпределени 16,75 млн. евро и разрешение да удвои сумата, ако тя се окаже недостатъчна. 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ