Затопляне
/ брой: 203
Лидерите на 20-те най-развити икономики в света си тръгнаха в понеделник доволни от Китай. Двудневната среща на върха на Г-20 в град Ханджоу приключи с традиционната обща декларация, в която 20-те големи декларираха, че ще съгласуват макроикономически политики и ще се противопоставят на протекционизма. Те за пореден път обещаха да предприемат наказателни мерки срещу данъчни убежища в света, да прекъснат финансирането на терористични организации и да направят всичко възможно, за да улеснят международната търговия. Като ключови рискове бяха определени колебанията на финансовите пазари, бавният ръст на търговията и инвестициите, а също и понижаването на производителността. Участниците в срещата отново обещаха да използват всички средства на фискалната политика, както и структурните реформи за стимулирането на ръста.
С други думи - нищо ново под слънцето. Същите неща 20-те лидери обещаваха и на предишната си среща. Може би най-важната икономическа новина от Китай бе постигнатото споразумение между Русия и Саудитска Арабия за ограничаване на добива на петрол. Реакцията на пазарите не закъсня - цената на "черното злато" незабавно тръгна нагоре. С други конкретни решения форумът в Ханджоу едва ли може да се похвали.
И в Китай политиката измести икономиката. Въпреки че именно икономиката би трябвало да е във фокуса на вниманието на срещите на Г-20, далеч по-голям интерес предизвикаха двустранните разговори. Светът видимо се умори от конфликта в Сирия, боевете в Украйна и санкционната война, която обезкървява и Изтока, и Запада. Официално сделки не бяха постигнати. И това едва ли би било възможно толкова бързо - различията между двете страни все още са прекалено големи. Затопляне на отношенията между Вашингтон и Москва обаче може да се очаква, след като и Владимир Путин, и Барак Обама определиха 90-минутния си разговор като "открит, честен и делови". Нещо повече - след срещата руският президент заяви, че споразумение по Сирия може да бъде постигнато в близките дни. Надежда има и за постигане на договореност по Украйна. Сделките няма да са лесни. "Не става въпрос за някаква размяна, за някакви продажби, става въпрос за търсене на решение, при което нито една от страните няма да се чувства нито победена, нито загубила", предупреди Путин в Ханджоу.
Постигането на компромис обаче е в интерес на всички. И след като загубихме толкова много време във взаимни обвинения, докато Сирия и Украйна горяха в огъня на войните, дано сега големите се позабързат.