10 Септември 2024вторник12:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За нямането и имането

/ брой: 199

автор:Йордан Съев

visibility 1729

В предишните години разходната част на бюджета бе по-малка, парите стигаха. Сега е увеличена - парите не стигат за нищо. Обяснението се свързва с чергата. Този, който я тъче, трябва да направи реална оценка какво смята да завие с нея. Т.е. трябва да се направи реална сметка какво може да се изсмуче от данъкоплатеца и как то да се похарчи.
Според финансовия Симеон Дянков от данъчните овце може да се настрижат поне 29,5 млрд. лв. За целта бяха погнати футболисти, артисти, певци, рефери и друг вид дребен и среден данъчен дивеч. Акцията се оказа частично успешна - събраха се към 1,5 млн. лв. Притиснаха шефа на митниците да повиши събираемостта от налози, но той я намали. Комисията "Кушлев" отчете приход от 14 млн. лв., но фиктивно, защото решенията й подлежат на обжалване в различни съдебни инстанции. Големият удар се очакваше от повишения акциз върху цигарите - не се случи. Спечелиха контрабандистите.
Големият резерв остава ДДС. Вдигането на ставката срещна силна съпротива от страна на синдикати и работодатели. Затова се задейства заобиколен начин. Ето конкретен пример. В София 210 хил. домакинства ползват централно парно, за което до 1 юли т.г. от тях са събирали 18,9 млн. лв. месечно (през отоплителния сезон), върху които ДДС е 2,78 млн. лв. Когато тарифата за парното се вдигне с 18%, абонатите вече ще плащат 22,3 млн. лв., а ДДС ще бъде 4,46 млн. лв. Така, без да се вдига ставката, приходът от косвения данък ще се повиши с 1,68 млн. лв. При отоплителен сезон от 6 месеца това означава над 10 млн. лв. По подобен начин стоят нещата с газа, водата, тока, административните, образователните, медицинските услуги и т.н.
Затова пък тече небивало съкращаване на разходите за социални нужди. Държавата пести от болници, училища, университети, институти, театри. Е, как при тази повсеместна спестовност, тя се оплаква, че увеличението на разходната част с около 5 млрд. лв. е недостатъчно? Обяснението може да е само в едно - в това, че разходите за управление растат главоломно. Въпреки уж обявените мерки, целящи главно да хвърлят прах в очите на обществеността, действителната практика си е старата. В телевизионно предаване бивш депутат каза, че издръжката на един народен представител е 15 хил. лв. месечно. Според експерт от Сметната палата обаче тя е 28 хил. лв. А умножено по 240 (колкото са депутатите), това вече са 61,3 млн. лв. Бюджетът на НС в действителност е повече от двойно по-висок.
По подобен начин стоят нещата по отношение на министерствата, агенциите, държавните холдинги и фирми. Освен това те си формират допълнителни средства от продажба на имоти, отдаване под наем, сделки с държавни поръчки, командировки и по други начини. Що например данъците си ги плащаме през банка, а не направо в общината и тя, а не банкерът, да прибира такса за това? Но пък е обяснимо как един министър с месечна заплата от 2000 лв. за една година спестява 80 хил. лв., а има и такива с над половин милион. От това пък произтича обяснението защо близо 2,5 млн. души живеят на ръба или дори под прага на бедността. Но това е положението - за да има някои много богати, трябва да има и още много повече крайно бедни. За първите винаги се намират възможности да увеличават доходите си, а на вторите се казва, че пари няма. Философия.

 

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 30

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 172

Езерото в Шумен изчезва заради липсата на дъжд

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 707

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 153

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 136

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 127

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ