15 Ноември 2024петък20:07 ч.

На фокус

Таванът върху цената на руския петрол вещае дефицит

През следващата година горивата у нас вероятно ще поскъпнат

/ брой: 242

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1519

Евгени ГАВРИЛОВ



Още в първия ден от налагането от Запада на таван на цените за руския суров нефт, петролни танкери задръстиха бреговете на Турция. Причина за това стана настояването на Анкара екипажите им да представят застраховка. Таванът на цените от 60 долара за барел, наложен от Г-7, Австралия и 27-те държави от ЕС за руския морски суров петрол, влезе в сила от 5 декември. Това е най-новата западна мярка за ограничаване приходите на Москва. Споразумението позволява руски петрол да бъде превозван до трети страни с помощта на танкери от страните членки на Г-7 и ЕС, застрахователни компании и кредитни институции, само ако товарът е закупен на цена от 60 долара или под нея.

Способност

Русия веднага обяви, че поредното ограничение на цените на нейния петрол би дестабилизирало глобалните енергийни пазари, но няма да повлияе на способността й да поддържа това, което тя нарича "специална военна операция" в Украйна. От началото на седмицата ЕС вече не купува никакъв транспортиран по море руски суров петрол, който съставляваше 94% от всички доставки на руския суров петрол за 27-те страни от общността. Руски танкери, натоварени с руски суров петрол преди 5 декември, ще бъдат освободени от тавана за 45 дни или до 19 януари.
ЕС ще спре също така и всякакъв внос от 5 февруари на руски петролни продукти. Относно тези петролни продукти Г-7 ще въведе също таван на цените на по-късен етап, като ще използва същия механизъм като за суровия петрол. На всеки два месеца този ценови таван ще се преразглежда, като първо това ще стане в средата на януари 2023 г. Целта е да се държи цената на транспортирания по море руски суров петрол поне 5% под пазарната цена. Тъй като ключовите компании за транспорт по море и застрахователните фирми са базирани в страните от Г-7 (95% от този бизнес), таванът върху цената ще създаде много трудности за Москва да продава петрола си на по-висока цена. Ако при преразглеждането на ценовия таван има промени в него, тогава ще има 90-дневна отсрочка, за да се гарантира, че нито един кораб няма да се окаже блокиран в морето с петрол, закупен на неприемлива цена.

Наказание

Брюксел ще забрани застраховането за 90 дни на кораби на трети страни, превозващи руски петрол на цена над тавана. А ако кораби под флага на една от страните от ЕС нарушават тавана, ще бъде наложено наказание, предвидено в националните законодателства на страните членки, се казва в указанията. В България де факто обаче още няма такова законодателство.
Ако таванът на цените навреди на Русия, страната може да предприеме ответни действия, и то не само в Украйна. Възмездие може да има и на енергийните пазари. Русия може да спре доставките за Европа, където все още продава малко газ. Или може да заеме по-твърда позиция на петролните пазари и да насърчи същото в Организацията на страните износителки на петрол. Москва може да ескалира военни или терористични атаки срещу инфраструктурата за внос на енергия в Западна Европа.
"За момента, въпреки че Европа вече не може да получава нефт от Руската федерация, а суровината, която вече е получила, ще може да продава като готови продукти до 5 февруари, цените са стабилни. По всичко личи, че може би ще посрещнем Коледните празници с цени по-ниски от тези през ноември по колонките на българските бензиностанции. Цените могат да тръгнат нагоре след Нова година, но това ще зависи от много фактори", коментира Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация.
До март "Лукойл" няма да спре работа, изказа мнение Терзиев, но добави, че ако бъде преустановена доставката на руски нефт, ще възникне период от 3 до 6 месеца, в който България трябва да намери нефт и той трябва да е на добра цена.
Терзиев обясни как реагират пазарите на тавана на руския петрол: "Странно реагират. Дизелово гориво няма като предлагане, има недостиг в региона и в Европа. Цените падат, което си обяснявам само с едно - това вече не е търговия, това е политика на световно ниво. Това, че един продукт го няма, когато световните лидери са решили, че цената ще бъде понижена, то става с явно непазарни механизми. В този аспект цените всеки ден са проекция на слухове, на решения и на алтернативни оценки какво би било в следващите месеци."

Изключения

"Европейските страни ще останат без руски нефт с малки изключения - за Унгария, по тръба, и за България - по море. Останалите, големите индустрии ще пострадат от това решение, което има за цел да ограничи приходите на Руската федерация. За нас е много особен проблемът, или по скоро ще го установим малко по-късно", коментира Терзиев и добави: "Турция с всички нейни съседки и по-близки държави, източно от нас, ще могат да потребяват. От друга страна, не съм чул те да са част от пределните цени. Това ще превърне Турция и турските рафинерии в алтернативни доставчици на горива от руски суровини, които много лесно могат да бъдат представени на европейския пазар. Те явно обаче ще бъдат по-скъпи. Това поставя в риск нашия сектор, но, от друга страна, е алтернатива за доставка."
"Като цяло ще бъде възможен внос от съседни европейски държави, в това число и от Сърбия. Въпросът е на какви цени и няма ли да се появи дефицит. Със сигурност, ако това се случи в кратки срокове, тази зима, следващите 3-4 месеца, защо не и първото полугодие на 2023 г., нашият регион ще бъде във вакуум на доставките, което ще увеличи цените", коментира още Живодар Терзиев.



Москва с три варианта на отговор

Русия обмисля три варианта за отговор на наложения от Запада таван на цената на нейния петрол, твърди руският в. "Ведомости". Най-строгият отговор предвижда забрана за продажба на руски петрол на държавите, които подкрепят тавана от 60 долара за барел, посочва "Ведомости", като се позовава на два източника, близки до правителството в Москва. Мярката би включила и забрана на продажбата и чрез посредници.
Вторият вариант предвижда забрана на износа по договори, включващи таван на цената, без значение на страната, за която е предназначен петролът.
Третият вариант предлага установяването на максимално възможната отстъпка от цената на руския петрол сорт "Урал" спрямо международните стандарти.
Руският вицепремиер Александър Новак заяви, че руският отговор ще стане ясен още този месец. Той намекна, че Русия може да намали производството, макар и не с много.



50% от преработения нефт в Бургас
през 2021 г. не е бил руски

"Лукойл Нефтохим Бургас" е работил през м.г. с 50% петрол, който не е бил руски, твърди директорът на Агенция "Митници" Павел Геренски. Той посочи, че към днешна дата рафинерията работи с малко над 88% руски петрол. За м.г. това количество е 50 на сто. Според председателя на енергийната комисия в НС Делян Добрев изцяло са излишни аргументите, че рафинерията не може да работи с друг петрол, освен руски, при положение, че през м.г. е работила с 50% неруски петрол. Според служебния зам.-министър на финансите Людмила Петкова обаче има опасност рафинерията да спре работа, ако се забрани тя да изнася остатъчните продукти, преработени от руски петрол, защото няма къде да ги съхранява.
В крайна сметка парламентарната Комисия по енергетика не прие решение за прилагане на дерогацията от 5 декември с оглед намаляване цените на горивата на вътрешния пазар. Според проекта на решение трябваше да се въведе режим на проследяване на горивата и нефтопродуктите, произведени в България от руски суров нефт. Режимът на проследяване трябва да гарантира изпълнение на дерогацията, предоставена на България на 3 юни, за да може произведените от руски суров нефт горива и нефтопродукти да се продават само на българския пазар. Като мярка относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията се предлага облагане с допълнителен данък на свръхпечалбите на дружествата както за 2022 г., така и за 2023 г.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ