16 Ноември 2024събота15:07 ч.

От редактора

Слово и политика

/ брой: 219

автор:Борис Данков

visibility 8138

Утре българските писатели ще честват 100-годишнината от създаването на своя творчески съюз, което може да бъде повод не само за равносметка, но и за размисъл. Какво са ни оставили след себе си българските класици на изящната словесност? Какво са ни завещали Вазов, Смирненски, Гео Милев, Никола Вапцаров, Димитър Талев, Димитър Димов?... Кои са стойностните творби, които влизат в златния фонд на българската литература? Въпроси, на които не е възможно да се отговори с няколко изречения, а и едва ли е необходимо...
Сега, от разстоянието на времето, не е трудно да се отсее плявата от зърното, да се различни талантливото и ценностното от конюнктурното и преходното. В близкото и далечното минало националната ни литература неведнъж е плащала данък на политическите домогвания и идеологическите посегателства. Особено в годините на соцреализма, когато партийни чиновници и плиткоскроени апаратчици бяха повярвали, че литературата може да се "управлява" и да бъде част от системата на властта и... "идеологическото възпитание".
Днес сме свидетели на друг вид политизации и идеологически мистификации (с обратен знак), които делят литературата на "наша" и "ваша", писателите на "свои" и "техни". По всичко изглежда, че някои платени литературни "експерти" на Сорос не могат да разберат, че истински талантливото слово не може и не бива да обслужва политиката и новите идеологически "проекти". 
Ако има обаче някакъв проблем, той е в това, че през годините на така наречения преход никой от нашите управници не прозря, че именно политиката трябва да обслужва талантливото слово, да помага на националната ни литература. Тъжно е, но е факт, че 20 години след промяната в България липсва стратегия за подпомагане и развитие на българското книгоиздаване, за подкрепа на свободното литературно слово. Не бяха един и двама големите български писатели и поети, които си отидоха, забравени от "бога и царя". И днес "пишещите братя" мизерстват и едва свързват двата края, камо ли да повярват, че някой ще им помогне да издадат написаните от тях книги.
Крайно време е и тъй нареченият "данък убиец" върху книгите на български автори да бъде премахнат. В противен случай политиката ще продължи да печели от словото. Докога?

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ