14 Ноември 2024четвъртък14:16 ч.

Няколко думи

Широко затворени очи

/ брой: 72

автор:Мая Йовановска

visibility 21941

Един бивш вече премиер се хвалеше до неотдавна с нарастването на заплатите у нас на всички нива. Приближавали се към европейските. Само цените ни са европейски, даже ги надхвърлят. По последни данни на НСИ ръстът на инфлацията продължава да намалява, но храните, в които заедно с битовите сметки потъват почти изцяло доходите на повечето българи, продължават да нарастват. Не са спрели.
В България властта обича да тълкува данните както дяволът - евангелието. Така че подобни бодряшки приказки за все по приближаващите се до европейските доходи, вероятно никого не учудват. Само показват неадекватността на някои политици и липсата на понятие у тях за реалните проблеми на хората.
Един друг човек, от реалната икономика обаче, от сферата на специалистите по наемане на работници, алармира за доста притеснителна тенденция. А тя е, че ако допреди няколко години имаше недостиг само на квалифицирани кадри, сега трудно се намират и неквалифицирани работници.
От една страна, негативите от демографската криза все повече ще се проявяват, защото младите хора просто намаляват. От друга - заплатите у нас продължават да са напълно неадекватни.
"Блестим" като първенци в срамната класация на най-много работещи бедни. Всеки десети нает у нас е с месечен доход под линията на бедност. И макар средният осигурителен доход за страната да е около 1500 лв. без удръжките, близо половината работещи получават минимална или близка до минималната заплата, която е 930 лв., също без удръжките.
Когато обаче се заговори, че заплатите са неадекватни и е необходимо увеличение, работодателите у нас започват да плюят кръв. Минималното възнаграждение е обявено за враг на българската пазарна икономика и е обвинено във всички грехове срещу родното стопанство. Преди години икономисти изчислиха, че родният бизнес може да си позволи по-голямо увеличение на възнагражденията и препоръчаха това да се направи в ускорен порядък. Но кой у нас слуша учените.
Всеки търговец смята, че има пълното право да вдига цените. И няма земна сила, която да го спре. Над тях вече е само Бог. А откъде хората да вземат тези пари? Нима те нямат основание да искат по-високи възнаграждения?
Крайно време е българските работодатели да разберат, че заплатата не може да служи само за храна и сметки. Много млади хора не могат и да си помислят за собствено жилище при тези заплати. Как тогава да има семейства, след като парите стигат за хляб, дори не и за малко зрелища? Ама то зрелищата се пренесоха в парламента и по етажите на властта.
Ако държавата и работодателите продължават широко да си затварят очите за реалните проблеми на хората, демографската криза ще прерасне в катастрофа!

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ