Шикалкавене
/ брой: 159
Великобритания формално ще напусне Европейския съюз около декември 2018 година, обяви новият британски министър за "Брекзит" Дейвид Дейвис. Новият финансов министър Филип Хамънд пък уточни, че Великобритания ще напусне единния пазар. Хамънд обаче обясни, че страната му ще преговаря за достъп до блока. Премиерът Тереза Мей на свой ред смята, че за напускането на Лондон май ще му трябват ни повече, ни по-малко, а 6 години. С други думи - шикалкавенето продължава с пълна сила.
На европейците изглежда все повече им писва от британските претенции. А новото правителство, съставено от Мей, наля още масло в огъня. Решението скандалният бивш кмет на Лондон и един от най-яростните радетели за "Брекзит" Борис Джонсън да е новият външен министър предизвика смях през сълзи. Смях, защото Джонсън е възможно най-далеч от дипломацията от всички британски политици. Той неведнъж е показвал, че в поведението му преобладават емоциите, а не разумът. Именно това обаче предизвиква и сълзите на останалите. В дипломацията емоциите са забранени, тъй като могат да докарат тежко главоболие.
Цял свят продължава да гадае как точно ще се развие британската история с напускането. Засега Лондон продължава с увъртането и клинченето, а Европа гледа с подозрение на новия британски премиер. Студена, компетентна и решителна - такава я виждат европейците Тереза Мей. Преди дни бившият лорд канцлер и министър без портфейл в правителството на Камерън Кенет Кларк каза: "Тереза е дяволски трудна жена, но ние с вас сме работили и с Маргарет Тачър". Фразата се хареса на британците и Мей я превърна в мото на кампанията си. И разбирайки за победата си, тя заяви: "Кен Кларк ме нарече дяволски трудна жена. Следващият, който ще разбере това, е Жан-Клод Юнкер". Никой не се съмнява, че преговорите ще са тежки, още повече, че Мей е известна като труден преговарящ. Но тя също така е прочута и с прагматизма си. Кое ли ще надделее?